Prokuratura zaskarży wyrok ws. handlu kobietami. "Kary rażąco niskie"

Polska
Prokuratura zaskarży wyrok ws. handlu kobietami. "Kary rażąco niskie"
CC-BY-SA-3.0-migrated

Prokuratura regionalna w Krakowie zamierza złożyć apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie w sprawie grupy zajmującej się handlem kobietami. Zdaniem prokuratury, sąd wymierzył w tej sprawie rażąco niskie kary - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa.

"W ocenie prokuratury poważny charakter sprawy, bardzo duża liczba pokrzywdzonych kobiet, charakter naruszonych przez oskarżonych dóbr, rozmiary ich przestępczej działalności, a także uczynienie sobie przez nich stałego źródła dochodu z działalności przestępczej, powinny skutkować wymierzeniem im surowszych kar" - napisano w przesłanym komunikacie Prokuratury Krajowej.

 

Jak poinformowano, Prokuratura Regionalna w Krakowie, nie zgadzając się z treścią orzeczenia wydanego przez Sąd Okręgowy, a w szczególności z wymiarem kar orzeczonych wobec oskarżonych, wystąpiła do sądu o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku wobec wszystkich oskarżonych, zapowiadając w ten sposób wniesienie apelacji w tej sprawie na niekorzyść oskarżonych.

 

Wnioski obrońców

 

Wnioski o pisemne uzasadnienie, będące zapowiedzią apelacji, złożyli także obrońcy niektórych oskarżonych. Kolejne wnioski mogą jeszcze napłynąć drogą pocztową.

 

Jak przypomniano w komunikacie, Prokuratura Regionalna w Krakowie oskarżała przed Sądem Okręgowym w Krakowie Konrada M. - lidera KOD-kapeli - i czternaście innych osób, zarzucając im kierowanie albo udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się handlem ludźmi i stręczycielstwem.

 

W toku postępowania ustalono, że grupa funkcjonowała od 1 stycznia 2004 roku do 16 marca 2006 roku w Warszawie, Krakowie, Legnicy i innych miejscowościach Polski oraz we Włoszech. Na jej czele stał Konrad M.

 

Członkowie tej grupy werbowali kobiety w wieku od 18 do 30 lat do pracy w charakterze hostess przy promocji alkoholi w renomowanych restauracjach, głównie we Włoszech. Zgodnie z zamieszczanymi ogłoszeniami o pracę i deklaracjami składanymi podczas rozmów kwalifikacyjnych, praca ta miała być legalna i z każdą z kobiet pracodawca miał podpisać stosowną umowę i zalegalizować jej pobyt. W rzeczywistości kobiety były przekazywane we władztwo właścicielom nocnych klubów we Włoszech i były zmuszane do wykonywania czynności o charakterze seksualnym wobec klientów tych klubów.

 

Co najmniej 93 pokrzywdzone kobiety

 

W sumie członkowie grupy zwerbowali do takiej pracy co najmniej 93 kobiety. W zamian czerpali korzyści z prostytucji pokrzywdzonych - podaje PK w komunikacie.

 

Wyrok w tej sprawie zapadł 13 czerwca. Sąd uznał winę wszystkich oskarżonych. Przyjął w wyroku, że Konrad M. zwerbował co najmniej 93 kobiety, a kilka usiłował zwerbować, i skazał go na karę łączną 6,5 roku pozbawienia wolności.

 

Sześcioro kolejnych oskarżonych również zostało skazanych na bezwzględne kary pozbawienia wolności w wymiarze: 5 lat; 4 lat i 2 miesięcy; 3 lat i 8 miesięcy oraz 3 lat i 6 miesięcy. Pozostałych ośmioro oskarżonych usłyszało wyroki od roku do dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na kilka lat próby, dozór kuratora i grzywny. Proces toczył się z wyłączeniem jawności.

 

"Rażąco niskie kary"

 

"W ocenie prokuratury sąd wymierzył im jednak rażąco niskie kary" - stwierdza w komunikacie PK. "Dla przykładu kierującemu grupą Konradowi M. sąd wymierzył karę łączną 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Prokuratura wnosiła o wymierzenie mu kary łącznej 10 lat pozbawienia wolności" - wskazuje.

 

"Jego byłej żonie Katarzynie K., która brała udział w zorganizowanej grupie przestępczej i zwerbowała co najmniej 73 kobiety, które były zmuszane do świadczenia usług seksualnych, sąd wymierzył karę łączną 4 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności. Prokuratura wnosiła o wymierzenie jej kary łącznej 6 lat pozbawienia wolności" - wylicza PK.

 

Podaje również: "Innemu z członków grupy, który zwerbował co najmniej 4 kobiety, które były zmuszane do świadczenia usług seksualnych - Andrzejowi Ż., sąd wymierzył karę łączną 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 4 lata, oddał go pod dozór kuratora, a także wymierzył mu karę grzywny w wysokości 15 tysięcy złotych. Prokuratura wnosiła o wymierzenie mu kary 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności".

 

Sąd Okręgowy nie sporządził jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie