Portugalia: główne ogniska pożaru lasów opanowane

Świat
Portugalia: główne ogniska pożaru lasów opanowane
PAP/EPA/TIAGO PETINGA

Portugalskim strażakom udało się w czwartek opanować duże ognisko pożaru lasów w okolicach miasta Gois w dystrykcie Coimbra, w środkowej części kraju. W środę zapanowano nad drugim głównym ogniskiem żywiołu - koło Pedrogao Grande w sąsiednim dystrykcie Leiria.

Pożar, który wybuchł w sobotę obok Gois, został "opanowany" - poinformował dowódca operacji Carlos Tavares, zastrzegając przy tym, że niektóre ogniska mogą się znów uaktywnić.

 

Tavares oświadczył również, że strażacy mają już pod kontrolą żywioł, który obejmuje obecnie powierzchnię 20 tys. hektarów. Dotychczas w wyniku pożaru w środkowej Portugalii zginęły 64 osoby, a ponad 200 zostało rannych. W środę informowano, że żywioł pochłonął już blisko 40 tys. hektarów lasów i gruntów rolnych.

 

Według strażaków prawdopodobną przyczyną pożaru w Pedrogao Grande, w dystrykcie Leiria, było podpalenie lasu. Ogień rozprzestrzeniał się szybko m.in. na skutek porywistego wiatru, obejmując znaczne obszary sąsiednich dystryktów. Do gaszenia ognia w zmobilizowano 2,4 tys. strażaków.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie