Nowi ambasadorzy RP we Francji, w Holandii, Kanadzie oraz Kazachstanie. Szef MSZ wręczył nominacje

Polska
Nowi ambasadorzy RP we Francji, w Holandii, Kanadzie oraz Kazachstanie. Szef MSZ wręczył nominacje
msz.gov.pl
Tomasz Młynarski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako

Szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył w czwartek w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy nominacje czterem nowym ambasadorom RP: we Francji, w Holandii, Kanadzie oraz Kazachstanie - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego resortu spraw zagranicznych.

W Republice Francuskiej i Księstwie Monako Polskę reprezentować będzie Tomasz Młynarski, Marcin Czepelak w Królestwie Niderlandów, Andrzej Kurnicki obejmie polską placówkę w Kanadzie, a Selim Chazbijewicz w Kazachstanie (jego akredytacja obejmuje również Republikę Kirgiską).

 

Nowy Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako dr hab. Tomasz Młynarski jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Zajmował się problematyką współczesnych stosunków i bezpieczeństwa międzynarodowego, integracji europejskiej oraz polityką zagraniczną Francji. Był stypendystą l'Institut d'Etudes Politiques w Rennes i w Paryżu oraz Uniwersytetu Sorbony, gdzie specjalizował się w zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego.

 

Jak podkreśla MSZ, Tomasz Młynarski posiada doświadczenie w administracji publicznej - pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora Biura Dyrektora Generalnego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Działał w licznych stowarzyszeniach, m.in. w Polskim Towarzystwie Studiów Międzynarodowych i European International Studies Association.

 

Przygotowywał ekspertyzy m.in. dla KE i PE

 

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Niderlandów oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny - Stały Przedstawiciel RP przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej dr hab. Marcin Czepelak ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2006 r. związany jest zawodowo z UJ. Był stypendystą rządu Republiki Francuskiej oraz Ministra Spraw Zagranicznych Holandii. Doświadczenie w administracji samorządowej zdobył pracując w Urzędzie Miasta Krakowa.

 

Jak podkreśla MSZ, ambasador Czepelak posiada szerokie krajowe i międzynarodowe doświadczenie legislacyjne i eksperckie. Przygotowywał ekspertyzy m.in. dla Kancelarii Sejmu RP, Ministerstwa Sprawiedliwości, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

 

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Kanadzie Andrzej Kurnicki jest doktorem nauk ekonomicznych, specjalistą z zakresu finansów, rynków kapitałowych, bankowości prywatnej i inwestycyjnej. Jest ekspertem z zakresu opracowywania programów międzynarodowych w dziedzinie finansów, bankowości, edukacji i biznesu.

 

"W latach 80. I 90. XX w. zdobył doświadczenie jako doradca finansowy i inwestycyjny w Stanach Zjednoczonych. Wieloletni wykładowca akademicki (Uniwersytet Warszawski, Coventry Univeristy/Łazarski University) i koordynator programów dla studentów i wyższej kadry menadżerskiej w Polsce i USA, w tym programów typu Executive MBA (Uniwersytet Walijski)" - podkreśla w komunikacie MSZ.

 

Profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

 

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Kazachstanu oraz kraju dodatkowej akredytacji Republice Kirgiskiej Selim Chazbijewicz uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

 

Jak zaznacza MSZ, Selim Chazbijewicz jest aktywnym działaczem na rzecz wspólnoty etnicznej polskich Tatarów. "To także współzałożyciel Związku Tatarów Polskich (obecnie Związku Tatarów RP), prezes zarządu (rady centralnej) w latach 1997-2006, członek Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego (1997-2004)" - wskazano w komunikacie. Od 1997 do 2004 r. był imamem meczetu w Gdańsku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie