Worek trocin dla PiS za Puszczę Białowieską

Polska

- To symbol waszych (PiS - red.) rządów. One jeszcze pachną lasem, ale one lasem już nie są. Cała Polska jest pełna trocin, tylko tu nie chcecie o tym rozmawiać. To jest symbol waszych rządów - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PO Sławomir Nitras, który przyniósł worek trocin na salę obrad i postawił go obok ław, w których zasiadają posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

- Wnoszę o przerwę – rozpoczął swoje wystąpienie Nitras. - Obraduje Sejm i w trakcie obrad dowiadujemy się, że minister środowiska skieruje wniosek o wykreślenie z listy światowego dziedzictwa UNESCO Puszczy Białowieskiej - uzasadnił poseł.


Jak powiedział, puszcza jest symbolem. - Jest materialnym dziedzictwem ludzkości i polski Sejm ma prawo uzyskać informację od premier polskiego rządu, czy prawdą jest, że zwrócimy się z takim wnioskiem o wykreślenie Puszczy Białowieskiej z listy światowego dziedzictwa - wyjaśnił Nitras.

 

- Panie pośle, zwracam panu uwagę, że to nie jest wniosek formalny - stwierdził  marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

Worek sprzed ław poselskich, w których zasiadają posłowie PiS, został przeniesiony przez Beatę Mazurek (PiS) obok miejsca Sławomira Neumanna (PO), który chwycił go i postawił przed sejmową mównicą.

 

Posłanka PO Gabriela Lenartowicz (PO) poprosiła premier Beatę Szydło o informację  w sprawie zagrożenia skreśleniem Puszczy Białowieskiej z listy UNESCO i o rozważenie wprowadzenia do porządku obrad uchwały Sejmu w tej sprawie.

 

Poinformowała, że Platforma złożyła w środę do marszałka Sejmu projekt uchwały ws. obrony Puszczy Białowieskiej.

 

Sprawa w prokuraturze


- Jest rok 2014, łamiąc prawo, (...) ten obiekt (Puszczę Białowieską - red.) wpisano na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO, nie dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, tylko przyrodniczego, jako nietknięty ręką człowieka w przeszłości - powiedział Szyszko. Dodał, że sprawa jest w prokuraturze.


Po południu minister zapowiedział, że Polska złoży wniosek do UNESCO, by puszczę wpisać na "listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego".

 

Polsat News, polsatnews.pl, Fot. PAP/Jakub Kamiński

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie