Niemcy: eksportacja zwłok kanclerza Kohla z jego domu

Świat
Niemcy: eksportacja zwłok kanclerza Kohla z jego domu
PAP/EPA/Ronald Wittek

W sześć dni po zgonie byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla dokonano w czwartek eksportacji zwłok z jego domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie - podała agencja dpa.

Siedmiu na czarno ubranych mężczyzn i jedna kobieta wyniosło trumnę z domu w dzielnicy Oggersheim do zaparkowanego na ulicy karawanu. Na razie nie jest jasne, dokąd odwieziono trumnę.

 

Uroczystość żałobna w Parlamencie Europejskim

 

1 lipca w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się uroczystość żałobna ku czci Kohla. Jak poinformowało w środę niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych, przemówienia wygłoszą tam kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, jak też prezydent Francji Emmanuel Macron i były prezydent USA Bill Clinton.

 

Kohl zostanie pochowany w Spirze

 

Po ceremonii określanej jako europejski akt żałobny trumna z ciałem Kohla zostanie przewieziona śmigłowcem ze Strasburga do Ludwigshafen, a następnie przetransportowana do Spiry, gdzie późnym popołudniem celebrowana będzie w katedrze msza żałobna. Potem nastąpi pochówek na cmentarzu w Spirze.

 

Helmut Kohl, sprawujący urząd kanclerza Niemiec nieprzerwanie od 1982 do 1998 roku, zmarł w piątek po długiej chorobie w swym domu w wieku 87 lat.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie