Hiszpania: w ubiegłym roku urodziło się o 21,4 proc. mniej dzieci niż przed kryzysem

Świat
Hiszpania: w ubiegłym roku urodziło się o 21,4 proc. mniej dzieci niż przed kryzysem
Pixabay.com/Cimabue

W ub.r. przyszło na świat w Hiszpanii o 21,4 proc. mniej dzieci niż w 2008 r., uznawanym za rok poprzedzający kryzys gospodarczy w tym kraju. Łącznie w 2016 r. urodziło się tam prawie 408,4 tys. dzieci.

Jak poinformował w czwartek Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie, drastycznemu spadkowi liczby urodzeń towarzyszyło zmniejszenie się o 1 mln populacji kobiet w wieku płodnym, określanym przez INE na 15-49 lat.

 

Według zastępcy dyrektora Departamentu Statystyk Socjodemograficznych w INE Antonio Argueso, zjawisko spadku liczby urodzeń w Hiszpanii powinno utrzymać się w ciągu najbliższych 10 lat.

 

- Od dekady lat 70. XX w. widoczny jest w naszym kraju systematyczny spadek urodzeń. W ostatnich latach tendencja ta się nasiliła. O ile w 1976 r. na jedną kobietę przypadało średnio 2,8 dzieci, to obecnie wskaźnik ten wynosi zaledwie 1,3 - wyjaśnił Argueso.

 

W Hiszpanii w rocznych bilansach demograficznych w dalszym ciągu liczba zmarłych przeważa nad urodzeniami. Zjawisko to notowane jest od 1941 r., czyli od kiedy prowadzone są tam statystyki.

 

Gminy zagrożone likwidacją

 

Spadek urodzeń widoczny jest najbardziej poza dużymi aglomeracjami miejskimi. Według Federacji Gmin i Prowincji Hiszpanii (FEMP) drastyczny spadek populacji jest tam głównie efektem braku pracy. Z szacunków tej organizacji wynika, że ponad 60 proc. gmin w Hiszpanii jest zagrożonych likwidacją z powodu szybko malejącej populacji. W blisko 5000 z nich jest mniej niż tysiąc mieszkańców.

 

W kwietniu INE ujawnił, że w ub.r. liczba mieszkańców Hiszpanii zmniejszyła się o blisko 18 tys. w porównaniu z 2015 r., do poziomu 46,5 mln osób.

 

- Spadek ten wynikał głównie z utrzymującej się tendencji wyjazdów cudzoziemców, którzy dotychczas mieszkali w naszym kraju - wyjaśniono.

 

Najliczniejsze nacje wśród ponad 4,5 mln mieszkających w Hiszpanii obcokrajowców stanowią Marokańczycy, Rumuni oraz obywatele Wielkiej Brytanii. Jest ich tam odpowiednio 748 tys., 685 tys. i 237 tys.

 

Prawie milion rodowitych Hiszpanów wyjechało z kraju

 

Masowo wyjeżdżają z Hiszpanii także osoby, które urodziły się w tym kraju. Z danych INE wynika, że od początku kryzysu gospodarczego kraj opuścił prawie milion rodowitych Hiszpanów. Szacuje się, że poza krajem mieszka już około 2,4 mln obywateli Hiszpanii.

 

Eksperci twierdzą, że głównym powodem emigrowania Hiszpanów jest bezrobocie. Rekordowym rokiem pod względem liczby osób bez zatrudnienia był 2013, kiedy bezrobocie dotknęło 26 proc. populacji aktywnej zawodowo. Pod koniec 2016 r. wskaźnik ten sięgał 17 proc.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie