"Nikt tak nie gra politycznie uchodźcami jak PiS". "To Nowoczesna nakręca spiralę" - w programie spór o przyjmowanie uchodźców

Polska

- Papież Franciszek od dłuższego czasu apeluje do obywateli świata o przyjmowanie uchodźców, otwieranie swoich domów - powiedziała w "Tak czy Nie" posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - I dwie rodziny przyjął, wszystkim nakazał, a dwie przyjął. Albo pomagamy, albo "pijar" robimy i to papieżowi też trzeba zadedykować - odpowiedział jej Marek Jakubiak z Kukiz'15.

Premier Beata Szydło zaapelowała w czwartek do opozycji, żeby przestała robić politykę na problemie migracyjnym. Z takimi zarzutami nie zgodziła się Katarzyna Lubnauer.

 

- Jestem w głębokim szoku dlatego, że nikt w tej chwili tak nie gra politycznie uchodźcami jak PiS. Mam wrażenie, że teraz właściwie całą swoją narrację budują na problemie uchodźców - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

 

Podkreśliła, że w przypadku PiS "jest to rzeczywiście bardzo głęboka, cyniczna gra, która ma na celu straszenie społeczeństwa, a po drugie ugrywanie tych osób, które już się boją"

 

"Przestać grać i zacząć pomagać"


- Tak pani premier, proponuję, żeby pani przestała grać uchodźcami i zaczęła im po prostu pomagać - powiedziała Lubnauer.
 
Innego zdania był Marek Jakubiak z Kukiz'15, który stwierdził, że to Nowoczesna nakręca emocje ws. przyjmowania uchodźców.

 

- Po pierwsze - powiedział Jakubiak zwracając się do Lubnauer - przecież wy nie musicie w tej sprawie w ogóle zabierać głosu, dlaczego cały czas tę retorykę prowadzicie i nakręcacie emocje. Dlaczego? Jeżeli PiS mówi, że nie przyjmie żadnego uchodźcy, a wy nakręcacie spiralę i cały czas ugrywacie politycznie - powiedział.

 

Dodał, że Kukiz'15 od 2,5 roku mówi o tym, że należy spytać społeczeństwo w referendum czy chcą czy nie (przyjmować uchodźców - red.)

 

Prowadząca program Agnieszka Gozdyra zaprezentowała wypowiedź posła Jacka Wilka z Kukiz'15, który jakiś czas temu mówił (także w programie "Tak czy Nie"), że Polska powinna wywiązać się ze zobowiązań z września 2015 i przyjąć 7 tys. uchodźców. - To jest "wolnościowiec" i on ma wolną wolę wypowiadania - odpowiedział Jakubiak. Dodał, że Wilk nie reprezentuje Kukuiz'15 tylko "własną prawicę".

 

Jakubiak stwierdził także w programie, że może "nie każdy islamista jest terrorystą, ale każdy terrorysta praktycznie jest islamistą".

 

"Wszystkim nakazał, a dwie przyjął"

 

Katarzyna Lubnauer podkreśliła w programie, że polski rząd powinien jak najszybciej uruchomić korytarze humanitarne, o co apeluje Kościół.

 

- Nawet papież Franciszek od dłuższego czasu apeluje do obywateli świata o przyjmowanie uchodźców, otwieranie swoich domów - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

 

- I dwie rodziny przyjął, wszystkim nakazał, a dwie przyjął. Albo pomagamy, albo "pijar" robimy i to papieżowi też trzeba zadedykować - odpowiedział Marek Jakubiak.

 

Wyniki sondy

 

Na stronie głównej portalu polsatnews.pl zadaliśmy pytanie w sondzie: czy polskie parafie powinny przyjąć uchodźców?

 

Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 32,4 proc. głosujących, negatywnie odpowiedziało 67,6 proc.


Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" są dostępne tutaj.

 

polsatnews.pl

grz/paw

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze