ABW: zamachowiec z Paryża nie ma polskich korzeni

Polska
ABW: zamachowiec z Paryża nie ma polskich korzeni
PAP/EPA/Christophe Petit Tesson

Centrum Antyterrorystyczne ABW ustaliło, że sprawca ostatniego ataku terrorystycznego w Paryżu nie miał związków z Polską ani polskich korzeni - dowiedziała się PAP. - Wbrew medialnym doniesieniom jego matka nie była Polką - ustaliło CAT ABW.

19 czerwca 31-letni zamachowiec Adam Djaziri zaatakował francuskich żandarmów, próbując dokonać ataku na Polach Elizejskich w Paryżu.

 

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w czwartek PAP, że CAT ABW przeanalizowało i zweryfikowało przy współpracy zagranicznych służb dane dotyczące sprawcy ataku.

 

- Mężczyzna nie posiadał polskiego obywatelstwa, a także nigdy nie przekraczał granicy Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział Żaryn.

 

- Dzięki współpracy ze strona francuską ABW ustaliło, że nie ma on polskich korzeni. Jego matka ani ojciec nie są z pochodzenia Polakami - podkreślił.

 

Informacja podawana przez Ansę

 

Zaznaczył, że "wskazywanie jego związków z Polską nie jest oparte na faktach".

 

Włoska agencja Ansa poinformowała po zamachu, że napastnik, który zginął podczas ataku, to Adam Lotfi Djaziri, urodzony we Francji w 1985 roku; był synem Tunezyjczyka Mohameda Djaziriego, a matka mężczyzny to Edfij Paflantic. Ansa twierdziła, że matka to Polka.

 

Według włoskiej agencji mężczyzna był znany tunezyjskim służbom specjalnym, które w 2013 roku ostrzegły przed nim Francuzów. Media tunezyjskie utrzymują, że Djaziri często wracał do Tunezji i kontaktował się z radykalnymi środowiskami islamskimi, między innymi z grupą terrorystyczną Ansar al-Szaria.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie