USA: Republikanie wygrali w wyborach uzupełniających do Kongresu

Świat
USA: Republikanie wygrali w wyborach uzupełniających do Kongresu
PAP/EPA/BRANDEN CAMP

Politycy Partii Republikańskiej (GOP) wygrali wtorkowe wybory uzupełniające do Kongresu USA w Karolinie Południowej oraz w Georgii, gdzie zdaniem obserwatorów głosowanie było oceną sprawowania władzy przez republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

W szóstym okręgu wyborczym w Georgii Republikanka Karen Handel zdobyła 53 proc. głosów, a jej przeciwnik Demokrata Jon Ossoff - 47 proc. Reuters pisze, że 30-letni polityczny nowicjusz Ossoff nieoczekiwanie "stał się symbolem sprzeciwu wobec prezydenta Donalda Trumpa".

 

Wybory w tym okręgu stały się konieczne, gdy poprzedni kongresmen Tom Price w lutym zrezygnował z mandatu, by objąć w administracji Trumpa stanowisko ministra zdrowia. Okręg ten od 1979 roku głosował na kandydatów Republikanów, ale Partia Demokratyczna liczyła, że przełamie tę serię, przekuwając w wyborczy sukces niezadowolenie z rządów Trumpa i jego rekordowo niską popularność - zauważa BBC.

 

Handel i Ossoff łącznie zebrali na swoje kampanie 56 mln dolarów, co sprawiło, że ich wyścig okazał się najbardziej kosztowny w historii wyborów uzupełniających do Kongresu. Przemawiając do swoich zwolenników po ogłoszeniu wyników, Ossoff powiedział, że dzięki nim wybory w okręgu uznawanym za bastion Republikanów były wyrównane.

 

GOP nie przegrała w tym roku żadnych wyborów

 

Również we wtorek odbyły się wybory uzupełniające w piątym okręgu wyborczym w Karolinie Południowej, gdzie Republikanin Ralph Norman pokonał Demokratę Archie'ego Parnella w tradycyjnie głosującym na Republikanów okręgu. Mandat z tego okręgu zwolnił się, gdy Mick Mulvaney został mianowany dyrektorem Biura Zarządzania Budżetem. Powszechnie spodziewano się, że republikański kandydat wygra tu bez większych trudności.

 

Trump pogratulował obojgu zwycięzców.

 

Mimo oczekiwań, że niezadowolenie z rządów obecnego prezydenta zaszkodzi republikańskim kandydatom, GOP nie przegrała w tym roku żadnych wyborów - podkreśla BBC, przypominając, że Demokraci przegrali także w wyborach uzupełniających w Kansas i Montanie w kwietniu i maju.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie