Woda w Brzesku ponownie zdatna do spożycia

Polska
Woda w Brzesku ponownie zdatna do spożycia
Pixabay/Arcaion

Ze względu na wykryte skażenie mikrobiologiczne (Clostridium perfringens) Sanepid w Brzesku wydał decyzję o zamknięciu ujęcia wody w Łukanowicach. W środę po południu sanepid poinformował, że bakterie zniknęły już z wodociągu. Mieszkańcy powiatu brzeskiego nie mogli pić wody nawet po przegotowaniu ani używać jej do mycia od wtorku.

Jak poinformował w komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku, na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych wody, pobranej w punkcie czerpalnym zlokalizowanym w Domu Dziecka w Jasieniu i zasilanym z wodociągu publicznego Łukanowice-Brzesko, stwierdzono pogorszenie się jej parametrów mikrobiologicznych i wystąpienie w niej bakterii Clostridium perfringens (laseczka zgorzeli gazowej).

 

Ujęcie wody na Dunajcu w Łukanowicach

 

Z tego powodu został we wtorek wydany zakaz korzystania z wody pochodzącej z tej sieci wodociągowej na potrzeby konsumpcyjne od 20 czerwca 2017 r., jak też nakaz podjęcia doraźnych działań naprawczych przez operatora wodociągu, tj. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne w Brzesku - informował brzeski Sanepid.

 

Zakwestionowany wodociąg jest zasilany w wodę z ujęcia powierzchniowego, położonego na rzece Dunajec w miejscowości Łukanowice. Zaopatruje on w wodę przeznaczoną do spożycia miejscowości w powiecie brzeskim.

 

Problem dotyczył 46 tysięcy mieszkańców

 

Do czasu poprawy stanu wody i wykluczenia zanieczyszczenia mikrobiologicznego mieszkańcy nie mogli korzystać z wody do celów innych niż sanitarne, tj. spłukiwania toalet.

 

Problem dotyczył 46 tysięcy mieszkańców. Niektórzy z nich twierdzili, że pili zatrutą wodę już od poniedziałku. O skażeniu wody gmina poinformowała we wtorek późnym popołudniem. Urząd miasta tłumaczył, że dopiero wczoraj dotarła do niego decyzja sanepidu. 

 

PAP, RMF FM

zdr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie