Pierwszy samolot dla VIP-ów wylądował w Warszawie. Zobacz, jak wygląda w środku

Polska

Pierwszy z dwóch zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej małych samolotów do transportu osób na najwyższych stanowiskach w państwie wylądował w środę 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Maszyna - amerykański Gulfstream G550 - otrzymała imię księcia Józefa Poniatowskiego.

W uroczystości powitania maszyny biorą udział m.in. przedstawiciele MON, w tym minister Antoni Macierewicz.

 

- Do służby w polskich siłach zbrojnych wchodzi samolot mający dawać i gwarantować bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród, aby gwarantowali pokój, dobrobyt, aby gwarantowali bezpieczeństwo Polsce i całemu narodowi, wszystkim ludziom - powiedział Macierewicz.

 

- Po to jest także ta danina finansowa, jaką wszyscy Polacy składają na państwo polskie, aby ono przestało być teoretyczne, fikcyjne, aby ono przestało być przemalowanym jeszcze sowieckim kształtem - dodał.

 

"Przez cały czas byli pod kontrolą zewnętrzną"

 

Według Macierewicza "przez lata udawano, że polscy premierzy, prezydenci, ministrowie są bezpieczni, latając na wizyty międzynarodowe". - A w istocie przez cały czas byli pod kontrolą zewnętrzną; każda śrubka, każda naprawa, a i każdy dźwięk zapewne, każda uwaga wymieniana w samolotach, była kontrolowana albo mogła być kontrolowana - dodał.

 

Wiceszef resortu obrony Bartosz Kownacki przypomniał, że zakupów samolotów nie dokonywano przez ponad 25 lat. - Dzisiaj przywracamy normalność - powiedział. Podkreślił, że samoloty będą służyć "tym wszystkim, którzy przez najbliższych kilkadziesiąt lat będą wybierani w demokratycznych wyborach".

 

 

Pierwsze loty są przewidywane na jesień

 

Drugi z samolotów G550 ma zostać dostarczony do końca lipca; pierwsze loty nowymi maszynami dyspozycyjnymi są przewidywane na jesień.

 

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego i utworzeniu w jego miejsce 1. Bazy Lotnictwa Transportowego wojsko zapewnia przewozy VIP śmigłowcami i samolotami transportowymi; przedstawiciele władz korzystają też z samolotów pasażerskich czarterowanych od PLL LOT.

 

PAP

zdr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie