"Kohl - mąż stanu, przyjaciel Polski i wybitny polityk". Szydło złożyła wpis w księdze kondolencyjnej

Polska
"Kohl - mąż stanu, przyjaciel Polski i wybitny polityk". Szydło złożyła wpis w księdze kondolencyjnej
PAP/Bartłomiej Zborowski

Helmut Kohl był mężem stanu, przyjacielem Polski, wybitnym politykiem o wielkich zasługach dla zjednoczenia Niemiec i budowy zjednoczonej Europy - napisała w środę premier Beata Szydło w księdze kondolencyjnej wystawionej po śmierci b. kanclerza RFN.

"Z głębokim żalem i smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci byłego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Helmuta Kohla, męża stanu, przyjaciela Polski, wybitnego polityka o wielkich zasługach dla zjednoczenia Niemiec i budowy zjednoczonej Europy" - napisała szefowa rządu w księdze kondolencyjnej, wystawionej w siedzibie ambasady Niemiec.

 

Jak podkreśliła, postać Kohla jest szczególnie bliska Polakom. "Na zawsze w naszej pamięci pozostanie symboliczny gest pojednania między kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec i premierem Rzeczypospolitej Polskiej podczas Mszy Świętej w Krzyżowej 12 listopada 1989 roku, który otworzył nowy rozdział w relacjach polsko-niemieckich" - napisała premier.

 

Jak dodała, Polacy zawsze będą pamiętać o zaangażowaniu Kohla na rzecz przyjęcia Polski do wspólnoty transatlantyckiej i rodziny europejskiej.

 

"Łącząc się w bólu i żałobie, przekazuję najszczersze kondolencje rodzinie Zmarłego oraz całemu społeczeństwu niemieckiemu" - napisała Szydło.

 

Wpis do księgi kondolencyjnej złożył w środę także szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Były kanclerz Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w ubiegły piątek rano, w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie