Jak przypinki noszone przez uczniów mogą naruszyć porządek publiczny? Kancelarię Sejmu pyta Rzecznik Praw Obywatelskich

Polska
Jak przypinki noszone przez uczniów mogą naruszyć porządek publiczny? Kancelarię Sejmu pyta Rzecznik Praw Obywatelskich
Polsat News

"Proszę o precyzyjne wskazanie podstawy prawnej i uzasadnienie podjęcia decyzji o odmowie wstępu do Sejmu RP uczniom uczestniczącym w II Turnieju Debat Historycznych IPN. Proszę w szczególności o wskazanie, na czym miałoby polegać naruszenie porządku publicznego przez noszenie przypinek" - napisał do szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej RPO Adam Bodnar.

"Z dużym niepokojem odebrałem informację, że uczniowie I Społecznego Liceum Bednarska biorący udział w II Turnieju Debat Historycznych IPN (pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP) nie zostali wpuszczeni do Sejmu RP przez Straż Marszałkowską wyłącznie z powodu przypinek, jakie mieli na swojej odzieży" - napisał Bodnar.

 

Brak miejsca na happeningi w parlamencie

 

Na stronie internetowej Sejmu RP zamieszczono komunikat Centrum Informacyjnego Sejmu w tej sprawie.

 

Wskazano w nim: "Parlament - jako miejsce stanowienia prawa - nie powinien być miejscem organizowania happeningów politycznych przez osoby odwiedzające tę instytucję".

 

Zdaniem RPO "sugeruje to wyraźnie, że przy podejmowaniu decyzji przez Straż Marszałkowską zwrócono uwagę przede wszystkim na merytoryczną treść przypinek, które nawiązywały do poglądów na sprawy społeczne i polityczne młodych osób".

 

"Przywołanie przepisów bezpieczeństwa nie uważam za satysfakcjonujące"

 

Rzecznik zwrócił także uwagę, że "paradoksalnie na stronach Sejmu znalazł się również opis imprezy, w którym podkreślono: »Turniej jest projektem edukacyjnym, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych […] Dzięki uczestnictwu w debacie młodzież uczy się m.in. samodzielnego myślenia, budowania spójnej i logicznej argumentacji, występowania publicznie, słuchania innych, brania odpowiedzialności za swoje słowa oraz szanowania swoich rozmówców«".


"Mając powyższe na uwadze, postanowiłem o zbadaniu okoliczności wydania wspomnianej wyżej decyzji Straży Marszałkowskiej. Przywołania w komunikacie CIS »obowiązujących na terenie Sejmu przepisów bezpieczeństwa i organizacyjnych« nie uważam za satysfakcjonujące i adekwatne" - napisał rzecznik praw obywatelskich.

 

polsatnews.pl

prz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze