IPN publikuje w internecie 48 tys. opisów teczek. M.in. ze zbioru zastrzeżonego

Polska
IPN publikuje w internecie 48 tys. opisów teczek. M.in. ze zbioru zastrzeżonego
PAP/Paweł Supernak
Prezes IPN Jarosław Szarek podczas otwarcia wystawy "Solidarność Walcząca", przygotowanej przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna, które odbyło się 20 czerwca w Sejmie.

IPN opublikował w środę kolejnych 48 tys. opisów teczek w swoim internetowym inwentarzu archiwalnym. Najwięcej dodanych opisów akt dotyczy cywilnych organów bezpieczeństwa państwa z okresu PRL. Instytut podał, że jest to ponad 34 tys. nowych pozycji oraz że znajdują się tam informacje dotyczące opracowanych akt pochodzących z tzw. zbioru zastrzeżonego - "zetki".

Komunikat o publikacji kolejnych opisów teczek IPN podał na swojej stronie internetowej.

 

IPN podsumował, że publiczny inwentarz archiwalny zawiera obecnie informacje o ponad 1,738 mln jednostek archiwalnych przechowywanych w archiwach IPN. Inwentarz ten pełni rolę czytelnego spisu treści dla wszystkich korzystających z archiwaliów IPN. Dostępny jest na stronie www.inwentarz.ipn.gov.pl i przedstawia opis zasobu Instytutu poprzez informacje o konkretnych jednostkach archiwalnych. Inwentarz IPN nie zawiera treści dokumentów.

 

Najwięcej akt z cywilnych organów bezpieczeństwa

 

"Inwentarz wzbogacił się o kolejne opisy akt wytworzonych (wg działów archiwum IPN) przez: cywilne organy bezpieczeństwa państwa (ponad 34 tys. nowych rekordów), wojskowe organy bezpieczeństwa państwa (ponad 600 opisów), wojska wewnętrzne (KBW, WOP, JW MSW), cywilny wymiar sprawiedliwości (ponad 4,8 tys. nowych rekordów), Komisję Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz krajowe i zagraniczne organy i instytucje badania i ścigania zbrodni niemieckich (ponad 800 opisów)" - podał IPN.

 

Dodatkowo inwentarz wzbogacił się o opisy akt wytworzonych przez instytucje penitencjarne (ponad 1,1 tys. nowych rekordów), jednostki i administrację wojskową (blisko 1 tys. nowych opisów), władze okupacyjne i instytucje III Rzeszy Niemieckiej (ponad 500 opisów), wojskowy wymiar sprawiedliwości (ponad 1,4 tys. nowych opisów), instytucje państwowe i organizacje społeczne (ponad 500 nowych rekordów).

 

"Dział zbiorów archiwalnych powiększył się o ponad 1,8 tys. opisów. W ramach aktualnego uzupełnienia przybyło również ponad 400 nowych opisów akt pochodzących z archiwów osobistych i kolekcji" - napisano w komunikacie.

 

Dokumenty z ambasady w Watykanie

 

Instytut podkreślił też, że wśród ostatnio opublikowanych w inwentarzu opisów uwagę zwracają informacje o aktach pochodzących m.in. ze zbiorów i kolekcji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej z lat 1922-73, kopie cyfrowe wydań nowojorskiego dziennika polskiego "Nowy Świat" z lat 1920-70, zbiór kopii cyfrowych akt dotyczących Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie głównie z lat 1943-1946.

 

Ponadto w inwentarzu znalazły się opisy zbioru afiszy, plakatów i fotografii pochodzących z archiwum byłej Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich oraz zbiór albumów wytworzonych przez niemieckie instytucje państwowe i wydawnictwa propagandowe z lat 1933-45.

 

Wśród umieszczonych w inwentarzu IPN opisów archiwaliów znalazły się również informacje dotyczące odnalezionej kilka lat temu we Włochach koło Warszawy kartoteki Armii Krajowej, przekazanej w marcu br. do Archiwum IPN.

 

Chodzi o zbiór informacji dotyczący działalności komunistów oraz wywiadu sowieckiego podczas okupacji niemieckiej, prawdopodobnie zgromadzony przez referat 999 kryptonim "Korweta" Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej.

 

Kolejna publikacja jesienią

 

Podsumowując IPN podał, że na opublikowane w inwentarzu archiwalnym rekordy składają się opisy akt i dokumentacji wytworzonej przez m.in. organy represji i administracji III Rzeszy Niemieckiej, cywilne organy bezpieczeństwa państwa PRL, wojskowe organy bezpieczeństwa państwa PRL, jednostki LWP i administrację wojskową, jednostki wojsk wewnętrznych (przeważnie Wojsk Ochrony Pogranicza), instytucje wojskowego wymiaru sprawiedliwości (sądy i prokuratury wojskowe), instytucje penitencjarne (więzienia, areszty, ośrodki internowania), a także opisy dokumentów uzyskanych przez Instytut z archiwów zagranicznych.

 

Publikacja kolejnej transzy opisów jednostek archiwalnych przewidziana jest na jesień br.

 

PAP

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie