Ponad 70 tys. migrantów przybyło od początku roku do Włoch

Świat
Ponad 70 tys. migrantów przybyło od początku roku do Włoch
Flickr/Global Panorama/CC BY-SA 2.0

Liczba migrantów, którzy od początku tego roku przypłynęli do Włoch, przekroczyła 70 tysięcy - podało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. To o 26 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2016 r.

W ciągu ostatnich trzech dni na włoskie wybrzeża dotarło ponad 5 tysięcy osób. Tym samym, jak poinformowało MSW, łączna liczba przybyłych w tym roku wzrosła do 70 950.

 

Najwięcej wśród migrantów jest Nigeryjczyków, a także obywateli Bangladeszu, Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej. Ponad 8 tysięcy osób to nieletni bez opieki.

 

Dotychczas do innych krajów europejskich przewieziono z Włoch w ramach unijnego programu relokacji 6505 osób ubiegających się o azyl.

 

200 tys. migrantów w 2017 roku

 

Spośród włoskich regionów najwięcej migrantów przebywa w ośrodkach w Lombardii (13 proc.), a także w Kampanii, Lacjum, Emilii-Romanii, Wenecji Euganejskiej i w Piemoncie.

 

Włoski rząd przygotowany jest na to, że w tym roku będzie musiał przyjąć około 200 tysięcy ludzi, co oznacza kolejny rekord po 2016 r, gdy dotarło ponad 180 tysięcy migrantów.

 

Policja w Agrigento ogłosiła, że zatrzymała 25-letnego Nigeryjczyka przebywającego w jednym z ośrodków dla migrantów i azylantów. Oskarżony jest on o to, że należy do organizacji przemytników działającej między Libią a Sycylią. Zarzuca mu się torturowanie migrantów i gwałty w Libii, gdzie uciekinierzy czekają na przerzut do Europy.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie