List z uczelni w Toruniu do Morawskiego. Zaproponowano termin obrony pracy doktoranta

Polska
List z uczelni w Toruniu do Morawskiego. Zaproponowano termin obrony pracy doktoranta
Polsat News

Władze Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika proponują, żeby obrona pracy doktoranta prof. Lecha Morawskiego odbyła się 12 września. Dziekan Zbigniew Witkowski zaapelował w liście do sędziego Trybunału Konstytucyjnego o wskazanie sposobu rozwiązania sytuacji.  

"Propozycja władz wydziału jest taka, żeby obrona doktoratu pana Tymoteusza Marca odbyła się 12 września przed radą wydziału obradującą w pełnym składzie. Dziekan WPiA Uniwersytetu Mikołaja Kopernika skierował list do sędziego Morawskiego, w którym prosi go o wskazanie sposobu rozwiązania sytuacji, w której do obrony jego studenta nie doszło już dwukrotnie" - powiedziała Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK.

 

Podczas wtorkowej rady wydziału nie podjęto żadnej dodatkowej uchwały w tej sprawie.

 

Dwukrotna nieobecność promotora

 

Zaplanowana na poniedziałek obrona pracy doktoranta prof. Morawskiego już po raz drugi nie doszła do skutku. Powodem była nieobecność promotora pracy - sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Morawski oświadczył, że jego nieobecność to konsekwencja dyskredytującej go uchwały WPiA UMK w Toruniu.

 

Członkowie komisji doktorskiej nie byli jednomyślni w sprawie niemożności przeprowadzenia obrony. Dziekan WPiA UMK prof. Zbigniew Witkowski zdecydował o ponownym przełożeniu obrony.

 

- Nie zostaliśmy poinformowani przez prof. Morawskiego o tym, że nie pojawi się na obronie. Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów Naukowych wydała opinię w tej sprawie, która jest jednoznaczna i nie dopuszcza możliwości obrony doktoratu bez obecności promotora pracy. Są luki w prawie, które nie pozwalają dzisiaj na przeprowadzenie postępowania - w sytuacji wydawałoby się dość oczywistej - wyjaśnił wówczas prof. Witkowski. - To najsmutniejszy dzień w mojej karierze akademickiej - dodał.

 

"Mój udział w obronie pracy oznaczałby, że uznaję prawomocność uchwały Rady WPiA UMK"

 

Doktorant Marzec stawił się w planowanym terminie obrony w sali WPiA, podobnie jak tzw. komisja doktorska oraz recenzent pracy. Prosił komisję o "dobrą wolę" i przeprowadzenie obrony pomimo nieobecności promotora.

 

"Nie uczestniczyłem w obronie rozprawy doktorskiej Pana mgr Tymoteusza Marca, która miała się odbyć na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dnia 19 czerwca 2017 r." - napisał w oświadczeniu prof. Morawski.

 

"Jednocześnie pragnę podkreślić, że moja nieobecność jest efektem dyskredytującej moją osobę i obraźliwej w swojej treści uchwały podjętej dn. 16 maja 2017 r. przez Radę Wydziału Prawa i Administracji UMK. Jest mi przykro, że moja decyzja wpływa na sytuację mgr. T. Marca. Mój udział w obronie pracy doktorskiej w dniu 19 czerwca 2017 roku oznaczałby jednak, że uznaję prawomocność uchwały Rady WPiA UMK. Stosowne oświadczenie skierowałem do wszystkich członków Rady Wydziału" - poinformował prof. Morawski.

 

Obronę pracy doktoranta Marca, którego promotorem jest sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Morawski, odwołano już wcześniej - 15 maja. Wówczas dziekan WPiA UMK prof. Zbigniew Witkowski zdecydował tak z obawy o brak kworum w komisji. Część jej członków chciała bowiem w ten sposób zaprotestować przeciwko - relacjonowanym przez media - wypowiedziom sędziego TK na spotkaniu 9 maja w Wielkiej Brytanii.

 

W Oxfordzie o korupcji wśród sędziów

 

Według relacji medialnych, które ukazały się po tym spotkaniu, sędzia miał mówić m.in. o korupcji wśród sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Sam Morawski, w oświadczeniu wydanym 17 maja, przeprosił tych, którzy poczuli się urażeni formą lub treścią jego wystąpienia podczas debaty naukowej w Oxfordzie. Sędzia podkreślał, że wokół jego wystąpienia powstało "nieporozumienie" oraz, że "w żadnym kontekście" wystąpienia nie stwierdził, że "Sędziowie TK czy SN przyjmują łapówki".

 

We wtorek 16 maja Rada Wydziału Prawa i Administracji UMK podjęła przez aklamację uchwałę potępiającą słowa Morawskiego. Dziekan wydziału prof. Witkowski zapowiedział wtedy, że obrona doktoratu Marca odbędzie się przed komisją w takim składzie, w jakim pierwotnie miała się zebrać, ale w czerwcu.

 

Prof. Morawski nie pracuje na UMK od 2015 r. 

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!