"Kompromitacja" vs. "materiały wrażliwe". Komentarze po utajnionym posiedzeniu sejmowej komisji ws. katastrofy smoleńskiej

Polska
"Kompromitacja" vs. "materiały wrażliwe". Komentarze po utajnionym posiedzeniu sejmowej komisji ws. katastrofy smoleńskiej
Polsat News

Prezentacja podkomisji smoleńskiej to kompromitacja, nie było żadnych dowodów na wcześniej stawiane tezy - ocenili we wtorek posłowie PO zamkniętym posiedzeniu sejmowej komisji obrony. - Nie chodziło o ustalenia, lecz o pokazanie dokumentów, które były podstawą prezentacji z 10 kwietnia - replikował szef MON.

- To, co usłyszeliśmy, to jedna wielka kompromitacja sposobu badania wypadków lotniczych, kompromitacja pana Macierewicza, kompromitacja tych, którzy ze strony PiS robili wszystko, aby opinia publiczna nie poznała prawdy - powiedział dziennikarzom po kilkugodzinnym, zamkniętym posiedzeniu sejmowej komisji obrony Marcin Kierwiński (PO).

 

- Wiemy, dlaczego to posiedzenie było tajne. Zaplanowano je tak, aby opinia publiczna nie mogła poznać tych pseudoanaliz, pseudoekspertyz, ponieważ żadnych dowodów nie było. To, co zostało przedstawione, ma się nijak do tego, co wydarzyło się w Smoleńsku" - dodał.

 

- Usłyszeliśmy same ogólniki, brak potwierdzenia szokujących tez, które były stawiane - powiedział. Wezwał szefa MON, by odtajnił przedstawione materiały.

 

- Do hipotez, które były formułowane przez siedem lat, do mnożenia wątpliwości doszły tylko eksperymenty, które nie wiążą się praktycznie z katastrofą smoleńską. Nie wiadomo, dlaczego te eksperymenty - naukowe, jak mówi Antoni Macierewicz - są objęte klauzulą niejawności; to ewenement w skali nauki światowej, żeby utajniać badania - mówił Czesław Mroczek z PO.

 

"Nie chodziło o dodatkowe konkluzje"

 

- Ta komisja nie służyła do ustalenia czegokolwiek. Ta komisja służyła do przedstawienia materiału dowodowego, który był punktem odniesienia dla prezentacji, jak miała miejsce 10 kwietnia, tutaj nie chodziło o jakieś dodatkowe konkluzje - tłumaczył minister obrony Antoni Macierewicz.

 

Dodał, że zaprezentowane materiały nie zostaną odtajnione. "To były materiały wrażliwe, które nie zostaną ujawnione publicznie, bo dotyczą kwestii, które ze względu na szacunek dla tych, którzy zginęli, i dla ich rodzin, nie będą przedstawiane publicznie i myślę, że nie powinny być przedstawiane publicznie - powiedział.

 

Wynik eksperymentów i ustalenia na temat obrażeń ofiar katastrofy

 

Jak zapowiadali przed posiedzeniem przedstawiciele podkomisji smoleńskiej, przygotowane dla sejmowej komisji obrony materiały dotyczyły wyników eksperymentów pirotechnicznych i ustaleń nt. obrażeniach termicznych u ofiar katastrofy, w tym "podobieństw szczątków powybuchowych pochodzących z eksperymentów pirotechnicznych ze szczątkami ze Smoleńska" oraz "obrażeń termicznych u ofiar, których ciała znaleziono poza strefami pożaru, wraz z prezentacją mapy lokalizacji ciał ofiar".

 

Według podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej Tu-154, który uległ katastrofie w Smoleńsku, został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą. Podkomisja działa od lutego 2016, a 10 kwietnia br. w siódmą rocznicę katastrofy, zaprezentowała wyniki badań przeprowadzonych przez ostatni rok.

 

Raport komisji Millera

 

W latach 2010-11 katastrofę smoleńską zbadała Komisja Badania Wypadków Lotniczych, której przewodniczącym był ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. W opublikowanym w lipcu 2011 r. raporcie, komisja Millera stwierdziła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, a w konsekwencji zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji maszyny. Komisja podkreślała, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

 

Zdaniem Antoniego Macierewicza, który powołał podkomisję, instytucje państwowe, które wcześniej badały katastrofę smoleńską, nie dopełniły obowiązków, a decyzje w tej sprawie miały charakter polityczny.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie