FAZ: Kohl zostanie uczczony europejską uroczystością żałobną

Świat
FAZ: Kohl zostanie uczczony europejską uroczystością żałobną
PAP/EPA/Sascha Steinbach

Wszystko wskazuje na to, że uroczystości żałobne zmarłego byłego kanclerza Helmuta Kohla nie będą miały formy niemieckiego aktu państwowego, lecz aktu państwowego europejskiego i że odbędą się 1 lipca - napisał we wtorek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Jak zaznaczył niemiecki dziennik, będzie to pierwszy taki akt w dziejach Unii Europejskiej. Zaproponował go przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w wypowiedzi dla niedzielnego wydania niemieckiej gazety "Bild".

 

Należy założyć, że Juncker przedstawił tę propozycję w porozumieniu z rodziną i przyjaciółmi Kohla, a przede wszystkim z wdową po nim Maike Kohl-Richter - wskazuje "FAZ". Dodaje, że choć UE nie ma w ścisłym sensie własnej państwowości, to na wyraźne życzenie Kohla ma się odbyć "europejski akt państwowy".

 

Msza żałobna dla wszystkich

 

Według "FAZ" istnieją wskazania, że datą uroczystości może być sobota 1 lipca. Jak twierdzą media, jej miejscem byłby Strasburg, gdzie mieści się siedziba Parlamentu Europejskiego. Stamtąd trumna ze zmarłym zostałaby przewieziona statkiem w dół Renu do Spiry. Msza żałobna w tamtejszej katedrze byłaby według mediów "publicznie dostępna".

 

Jak przypomina "FAZ", w 1967 roku po mszy żałobnej w katedrze w Kolonii trumnę ze zwłokami pierwszego kanclerza RFN Konrada Adenauera przetransportowano Renem do Koenigswinter pod Bonn. Był to jednak znacznie krótszy dystans od tego, jaki dzieli Strasburg i Spirę, co może się okazać problemem logistycznym.

 

Pochodząca z XI wieku romańska katedra w Spirze była ulubionym miejscem kanclerza. Przyjmował w niej najważniejszych przywódców państw, w tym Michaiła Gorbaczowa, Borysa Jelcyna i Margaret Thatcher. W tej świątyni 17 października 1998 roku odbyło się jego uroczyste odejście z urzędu kanclerza po przegranych przez CDU wyborach parlamentarnych.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie