36 samolotów gaśniczych skierowano do pożarów na Syberii

Świat
36 samolotów gaśniczych skierowano do pożarów na Syberii
skeeze/Pixabay.com/CC0 Public Domain
Zdjęcie ilustracyjne

Na Syberii i rosyjskim Dalekim Wschodzie płoną 22 tys. hektarów lasów. W gaszeniu 96 pożarów bierze udział ponad 2 tys. strażaków. W ciągu ostatniej doby obszar objęty pożarem zwiększył się o 5 tys. hektarów.

Do walki z ogniem skierowano 36 samolotów gaśniczych - poinformowały we wtorek rosyjskie służby leśne.

 

Lokalne władze zapewniają, że pożary nie zagrażają mieszkańcom. Przyczyną pożarów jest niski poziom opadów, uderzenia piorunów i czynniki ludzkie - poinformowało regionalne ministerstwo ds. zasobów naturalnych i ekologii Kraju Zabajkalskiego. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja silny wiatr.

 

Trudno dostępne obszary

 

Na Syberii pożary obejmują: Kraj Zabajkalski, obwód irkucki, Kraj Krasnojarski, Republikę Buriacji, Republikę Tuwy, obwód ałtajski, Chakasję i obwód tomski.

 

Na Dalekim Wschodzie lasy płoną w Jakucji, obwodach amurskim i magadańskim oraz na Czukotce. Na Dalekim Wschodzie pożary są gaszone z ziemi. Z powodu braku dróg służby i sprzęt są transportowane na miejsce przy użyciu helikopterów - podaje agencja TASS.

 

Na Kamczatce pożar objął trudno dostępny obszar na wysokości ponad 600 m n.p.m.

 

Przyczyną wielkich pożarów w Rosji, do których dochodzi wiosną i latem, często jest wypalanie traw. Pożary wielokrotnie powodowały ofiary śmiertelne.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie