1,6 mln zł. Tyle publicznych pieniędzy dostała Fundacja Lux Veritatis w ciągu dwóch lat

Polska
1,6 mln zł. Tyle publicznych pieniędzy dostała Fundacja Lux Veritatis w ciągu dwóch lat
Polsat News

Fundacja Lux Veritatis w ciągu dwóch lat otrzymała od publicznych instytucji ponad 1,6 mln zł - informuje Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, które po sądowej batalii otrzymało wykaz podmiotów i przekazanych fundacji kwot. Na liście są m.in. MSZ, MON, resort pracy, zdrowia, agencja rolna i Narodowe Centrum Kultury. Pieniądze przekazywano głównie na produkcję i emisję audycji i spotów.

Watchdog Polska wyjaśniło, że o informacje, ile pieniędzy przekazały państwowe instytucje fundacjom związanym z redemptorystą o. Tadeuszem Rydzykiem zabiegało od czerwca ubiegłego roku.

 

Sieć przesłała pytania do Fundacji Lux Veritatis, Fundacji Nasza Przyszłość i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - w trybie wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

 

"Fundacje zapytaliśmy o przedsięwzięcia przez nie podejmowane, które były finansowane ze środków publicznych. Chodziło nam o nazwy poszczególnych przedsięwzięć, wskazanie podmiotów przekazujących tymże fundacjom środki publiczne, a także podanie roku podpisania ewentualnych umów związanych z przekazaniem środków publicznych. Natomiast od Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu chcieliśmy uzyskać jej statut a także dokumentację pokontrolną  z lat 2014-2015, która powinna być obligatoryjnie udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej" - wyjaśniło stowarzyszenie na swoim portalu.

 

"Dane niekompletne"

 

Ponieważ Watchdog Polska nie otrzymał żadnej odpowiedzi w przewidzianym ustawowo terminie, skierował skargi na bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i w Bydgoszczy.

 

W czerwcu uzyskał odpowiedzi. Jak stwierdził, "wprawdzie nie są one kompletne, ale doceniamy fakt, że fundacje zdecydowały się odpowiedzieć chociaż na część naszych pytań". 

 

Dokumenty o wydatkowaniu publicznych pieniędzy Watchdog Polska opublikował na swojej stronie internetowej. 

 

840 tys. zł za spoty z cyklu "Wieś to Polska"

 

Fundacja Lux Veritatis, m.in. nadawca Telewizji Trwam, otrzymała pieniądze od ministerstw, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowego Centrum Kultury w Warszawie

 

W 2016 roku najwięcej  wpłynęło do fundacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To łącznie 840 tys. zł, z czego 250 tys. zł za produkcję i emisję 16 audycji w ramach cyklu "Wieś to też Polska".

 

Agencja zleciła dodatkowo produkcję i emisję spotu za 23 tys. zł. Zapłacono za 21 emisji. W upublicznionych dokumentach nie ma informacji, jakiego typu był to spot. Dwa miesiące później zapłacono za kolejny spot, tym razem za 16 tys. zł.

 

W sierpniu 2016 r. agencja ponownie zleciła produkcję cyklu "Wieś to Polska". Za 15 audycji zapłacono za 287 tys. zł. W lutym 2017 roku za ponowną odsłonę tego cyklu (14 edycji) zapłacono 268 tys. zł.

 

Pieniądze do Fundacji Lux Varitatis wpływały również od Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. W sierpniu 2015 roku centrum przekazało 70 tys. zł na "realizację i emisję materiału programowego "Chrzest - moja nadzieja" w postaci trzech odcinków o czasie ok. 40 minut".

 

200 tys. zł od MSZ, 102 tys. zł od MON

 

W kwietniu 2016 roku MSZ przekazało 200 tys. zł Fundacji Lux Veritas na realizację projektu "By pamięć o nich trwała" - koncepcję architektoniczną kaplicy upamiętniającej Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

 

W maju 2016 roku MON przekazało 102 tys. zł na emisję 70 spotów informacyjnych o odbywającym się w Warszawie szczycie NATO.

 

73 tys. zł przekazało w październiku 2016 roku Ministerstwo Zdrowia fundacji Lux Veritas na produkcję i emisję czterech odcinków cyklu "Na zdrowie".

 

Program dotyczył profilaktyki raka piersi i szyjki macicy. W tym samym miesiącu Ministerstwo Zdrowia zleciło tej samej fundacji emisję 72 spotów o raku piersi i szyjki macicy za kwotę 151 tys. zł.

 

188 tys. zł od resortu pracy

 

W grudniu 2016 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało Fundacji Lux Veritas ponad 50 tys. zł na emisję spotu promującego znak Poznaj Dobrą Żywność.  

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w lutym 2017 roku przekazało 188 tys. zł na kampanię społeczną o przemocy w rodzinie.

 

Łączna suma dofinansowań Fundacji Lux Veritatis w ciągu dwóch ostatnich lat wynosi - według dokumentów, które dostała sieć Watchog Polska - 1.681.514,5 zł.

 

Z kolei Fundacja Nasza Przyszłość, działająca m.in. na rzecz nauki, oświaty i wychowania, w tym na rzecz rozwoju Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, dostawała pieniądze od urzędu miasta Szczecinek i starostwa Szczecinek - na działalność gimnazjum i liceum. Miesięcznie ponad 30 tys. zł. Pieniądze na ten cel wpływają od 2008 roku. 

  

Aby działania władzy były przejrzyste

 

Watchdog zajmuje się monitorowaniem i pilnowaniem władzy i instytucji publicznych, aby - jak mówią członkowie stowarzyszenia - działania tych ośrodków były przejrzyste.

 

Ta sieć obywatelska w przeszłości występowała o ujawnienie danych do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Domagała się także m.in. dostępu do ekspertyz w sprawie OFE.

 

polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie