Wiceszef MSZ: chcemy, żeby Dom Polski we Lwowie powstał do jesienie 2018 r.

Polska
Wiceszef MSZ: chcemy, żeby Dom Polski we Lwowie powstał do jesienie 2018 r.
PAP/Marcin Obara

Chcemy, żeby Dom Polski we Lwowie powstał do jesieni 2018 r., żeby było to "swoiste wotum za stulecie niepodległej Polski" - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

Pytany na konferencji prasowej o opóźnienia w budowie Domu Polskiego, wiceminister zaznaczył jednocześnie, że decyzją polskiego parlamentu odpowiedzialność za budowę Domu Polskiego przejął Senat. - Ale oczywiście Senat wspieramy - zapewnił wiceminister.

 

Dom Polski ma być miejscem spotkań mieszkających we Lwowie Polaków, centrum kultury polskiej i dialogu europejskiego. Po ponad dwudziestu latach starań o powstanie Domu Polskiego, akt erekcyjny i kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano na początku listopada 2015 r.

 

W akcie erekcyjnym zaznaczono, że Lwów przez wieki był miastem ludzi mądrych i dumnych z dorobku swych mieszkańców, powstałego dzięki współpracy i współistnieniu wielu kultur. - Sygnatariusze tego aktu wierzą, że Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego - Dom Polski we Lwowie stanie się ważnym ośrodkiem współdziałania Polaków i Ukraińców - napisano.

 

Krzewienie polskich tradycji kulturalnych i patriotycznych


Na potrzebę stworzenia Domu Polskiego władze Lwowa przekazały Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie działkę przy ulicy Szewczenki. Położona jest ona na terenie byłej jednostki wojskowej nieopodal centrum miasta. Według projektu, w nowoczesną bryłę obiektu wpisane zostały znajdujące się na działce budynki.

 

Do zadań placówki ma należeć m.in. prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej, krzewienie polskich tradycji kulturalnych i patriotycznych, promocja Polski na Ukrainie, nauczanie języka polskiego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie