"Panowie politycy - zróbcie to, panie polityczki - zróbcie to" - o. Maciej Zięba apeluje o "korytarze humanitarne"

Polska

Dominikanin o. Maciej Zięba w programie "Tak czy Nie" zaapelował do polskich polityków, by jak najszybciej wyrazili zgodę na utworzenie tzw. korytarzy humanitarnych dla uchodźców. Zdaniem posła Kukiz'15 Jakuba Kuleszy, każdy uchodźca musi być najpierw dokładnie zweryfikowany, a w kwestii mechanizmu relokacji UE powinni wypowiedzieć się obywatele.

Komisja Europejska potwierdziła, że postanowiła wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową udziału w programie relokacji uchodźców.

 

O stosunku polskich władz i Kościoła do przyjmowania i pomocy uchodźcom w programie "Tak czy Nie" rozmawiali dominikanin o. Maciej Zięba i poseł Jakub Kulesza z Kukiz'15.

 

"Nie można zmieniać ewangelii"

 

- Kościół musi mówić i wierzący powinni reagować nie politycznie, tylko ewangelicznie i patrzeć na problem tych nieszczęśliwych ludzi i jak im pomóc. Cała ewangelia o tym opowiada, wszystkie działania Chrystusa o tym mówią i nie można zmienić ewangelii - powiedział o. Zięba.


Podkreślił, że powinniśmy wspólnie zastanowić się, jak najlepiej pomóc tym ludziom, którzy są w strasznych opresjach. - Można im pomagać tam na miejscu i trzeba, nie da się wszystkim tam pomóc, jak i nie da się wszystkich tu przenieść - powiedział dominikanin.

 

Jakub Kulesza stwierdził, że nie słyszał żadnej wypowiedzi hierarchy kościelnego, który wypowiadałby się na temat systemu relokacji UE. - Jest mowa o pomocy uchodźcom, o przyjmowaniu uchodźców w parafiach, o zupełnie innych metodach tej pomocy - powiedział poseł.

 

Dodał, że Kukiz'15 jest za tym, aby obywatele wypowiedzieli się w kwestii politycznego narzucenia Polakom systemu relokacji przez instytucje UE, które jego ugrupowanie uważa za niehumanitarny.

 

"Pozwólcie otworzyć korytarze humanitarne"

 

- Troszkę mnie to przeraża, bo znowu będziemy się bawili w polityczne gierki. Mamy pomóc. Episkopat od dawna naciska - pozwólcie nam  otworzyć korytarze humanitarne. Mamy wszystko gotowe. Ludzie Caritasu tam byli na miejscu, przygotowali wszystko, współpracują z organizacjami, tutaj są gotowe osoby na przyjęcie, są zebrane środki pieniężne - mówił dominikanin.

 

- Ksiądz ojciec mówi o pomaganiu rzeczywistym, realnym, ale zupełnie innym niż jest mowa ze strony KE - stwierdził Jakub Kulesza.

 

O. Zięba jeszcze raz zaapelował do polityków ws. korytarzy humanitarnych. - Panowie politycy - zróbcie to, panie polityczki - zróbcie to - mówił. To chodzi o kilkaset osób w najbliższym czasie. Wszystko dla nich jest gotowe, a jakieś relokacje? Dyskutujcie o tym politycy, negocjujcie, ale pozwólcie działać - podkreślał.

 

Jego zdaniem, bardzo mało uchodźców chce uciekać, "każdy woli być wśród swoich, języków, krajobrazów, tradycji". O. Zięba podkreślił, że pomagać uchodźcom należy "tu i teraz".

 

- Nie przeszkadzajcie w tym momencie, a kłóćcie się o jakieś mechanizmy czy inne polityczne spory. Żadne argumenty mnie nie przekonują gdy obok jest tragedia ludzka, a my stoimy i kombinujemy już kolejne miesiące - powiedział.

 

Wyniki sondy

 

Na głównej stronie portalu polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem: czy można być wierzącym chrześcijaninem i ignorować zdanie Kościoła w kwestii uchodźców?

 

Głosowanie zakończyło się o godzinie 23. Odpowiedzi "Tak" udzieliło 51,3 proc. głosujących, "Nie" odpowiedziało 48,7 proc.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie