"Jeśli to jest odwet, to realizuje się scenariusz napisany przez terrorystów". Ekspert po ataku w Londynie

Świat

Terroryści chcą skłócenia społeczeństw Zachodu. Jeśli wydarzenia z Londynu są odwetem, wówczas realizuje się scenariusz pisany przez Państwo Islamskie - powiedział Polsat News Benjamin Krasicki, ekspert ds. bezpieczeństwa, prezes City Security. W nocy z niedzieli na poniedziałek samochód wjechał w grupę muzułmańskich wiernych niedaleko meczetu w Londynie. Jedna osoba nie żyje.

- Prawdopodobnie ten zamach ma charakter odwetowy i niestety realizuje się ten scenariusz wymyślony przez terrorystów, a mianowicie żeby skłócić te społeczeństwa, żeby zamachami na obywateli Wielkiej Brytanii doprowadzić do takiego konfliktu - powiedział Krasicki.

 

"Odczuwa się to napięcie bezwzględnie"

 

- Musimy jeszcze chwilę poczekać na potwierdzenie tej wersji, ale ta wersja wydaje się być coraz bardziej prawdopodobna, że jest to forma ataku odwetowego - uważa z kolei Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem. Według niego atmosfera zagrożenia. jaka od pewnego czasu panuje na Wyspach. sprzyja skrajnym ruchom ekstremistycznym.

 

 

- Dowiemy się za moment, że stoi za tym ktoś, kto nienawidzi islamu, nienawidzi muzułmanów, a inspiruje się ostatnimi wydarzeniami i przeprowadza taką akcję odwetową - powiedział Liedel.

 

- Ewidentnie widać, że są pewne skrajne ruchy narodowościowe, ekstremistyczne, które już oficjalnie nawołują do reakcji odwetowych, nawołują do protestów. Odczuwa się to napięcie bezwzględnie - dodał ekspert z Collegium Civitas.

 

"To miejsce nie zostało wybrane przypadkowo"

 

- To już kolejny atak na meczet, to miejsce nie zostało wybrane przypadkowo - tak atak na społeczność muzułmańską w Londynie, komentuje Andrzej Barcikowski, były szef ABW.

 

 

- Wszystko wskazuje na to, że to jest motywowane antyislamsko. Atak radykałów, którzy bliżej nie wiadomo jak są zorganizowani - powiedział Barcikowski.

 

Nie musi być członkiem jakiejś sformalizowanej, zhierarchizowanej organizacji, tylko wkomponowuje się w kulturową, radykalną sieć. To są najgroźniejsze tendencje, które trudno opanować - dodał.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie