W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę poświęconą gen. Roweckiemu

Polska
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę poświęconą gen. Roweckiemu
PAP/Adam Warżawa

Złożoną z kilkudziesięciu plansz wystawę czasową poświęconą gen. Stefanowi Roweckiemu otwarto w niedzielę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ekspozycja przybliża postać generała zarówno jako Komendanta Głównego Armii Krajowej, ale też prywatną osobę.

Jak zaznaczył w czasie otwarcia wystawy wicedyrektor Muzeum Tomasz Gliniecki, ekspozycja jest dopełnieniem sposobu myślenia zespołu tej placówki o II wojnie światowej. Gliniecki dodał, że zespół Muzeum chce "pokazywać tę wojnę na różne sposoby, również na taki, który dopełnia naszą wystawę główną" o prezentację "ludzi ważnych i cennych dla naszej historii".

 

"Postać bardzo ważna, jedna z najcenniejszych"

 

Wicedyrektor przypomniał, że do niedawna w holu sąsiadującym z główną ekspozycją Muzeum prezentowana była wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. - Dziś otwieram wystawę poświęconą generałowi Stefanowi Roweckiemu. To dla mnie postać bardzo ważna. Chyba jedna z najcenniejszych w gamie osób, które podczas wojny dbały o sprawę polską. Wydaje mi się, że nie można było znaleźć lepszego niż właśnie generał Rowecki dowódcy na czas wojenny, na czas trudny, na czas, kiedy byliśmy pod dwiema okupacjami - powiedział Gliniecki.

 

Przypomniał, że generał w "sposób absolutnie wyjątkowy potrafił scalić cechy, które z jednej strony stawiały go jako profesjonalistę - bardzo dobrego dowódcę, wymagającego dowódcę, który znał siłę rozkazu (…), ale też zawsze - mimo różnicy zdań - bardzo cenił i szanował zdanie i rozkaz generała Sikorskiego". - Potrafił to łączyć ze światem cywilnym i politycznym. To głównie dzięki niemu Polskie Państwo Podziemne rozrosło się do takiego schematu, który znamy dziś, że potrafiło objąć większość dziedzin normalnej państwowości chociaż było w podziemiu - powiedział Gliniecki dodając, że było to możliwe dzięki umiejętnościom i charyzmie generała.

 

"Oddał życie za swoją Polskę"

 

Przypomniał też, że gen. Rowecki "oddał życie za swoją Polskę i oddał je w okolicznościach bardzo trudnych" i nie do końca jasnych. „- Trudno jest zapomnieć o tym, że - mimo tego, iż naród polski był tak bohaterski (…), mimo to miał w sobie postaci ciemne, postaci złe, postaci zdradzieckie - mówił też Gliniecki przypominając, że do aresztowania Roweckiego przyczyniła się zdrada członków AK. - Postacie zdrajców, szpiegów będą nam też w naszej pamięci musiały towarzyszyć. Obyśmy mieli ich jak najmniej - powiedział Gliniecki.

 

Obecny na otwarciu wystawy podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski dodał, że "bohaterstwo i szlak bojowy, jak również tragiczna śmierć generała w obozie koncentracyjnym, są przestrogą i pokazaniem, jak tragiczne mogą być doświadczenia II wojny światowej".

 

Dokumenty i zdjęcia na wystawie "Stefan Rowiecki - Grot"

 

Ekspozycja poświęcona gen. Roweckiemu prezentowana będzie w MIIWŚ przez najbliższy miesiąc. Wystawę tą przygotowano z inicjatywy Głównej Biblioteki Lekarskiej, we współpracy z Archiwum Akt Nowych, które posiada największy zasób dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego. Wyboru dokumentów i zdjęć dokonał wicedyrektor Archiwum Mariusz Olczak.

 

Na wystawie pt. "Stefan Rowecki - Grot" pokazano skany bardzo licznych dokumentów prezentujących przebieg kariery wojskowej i konspiracyjnej działalności generała. Jak zaznaczył Olczak, ekspozycja prezentuje m.in. niemal wszystkie dokumenty, które wiążą się z aresztowaniem generała, a także prawie wszystkie zachowane do dziś zdjęcia Roweckiego, które pozyskano z archiwów rodzinnych potomków Roweckiego oraz instytucji gromadzących pamiątki po nim. Wystawa ukazuje też życie prywatne generała, jego pasje i zainteresowania.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie