Juncker: po śmierci Kohla uroczystość żałobna w Strasburgu

Świat
Juncker: po śmierci Kohla uroczystość żałobna w Strasburgu
PAP/EPA/CARSTEN KOALL

Szef KE Jean-Claude Juncker opowiedział się za uhonorowaniem zmarłego w piątek byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla przez zorganizowanie europejskich uroczystości żałobnych w Strasburgu. Następnie ciało ma być przewiezione statkiem do Spiry, gdzie odbędzie się msza żałobna.

"Helmut Kohl otrzymał za życia w uznaniu jego nadzwyczajnych zasług honorowe obywatelstwo Europy. Dlatego uważam, że zasłużył na europejską uroczystość państwową, o co osobiście będę zabiegał" - powiedział Juncker w rozmowie z niedzielnym wydaniem niemieckiej gazety "Bild".

 

Juncker podkreślił, że Kohl był "niemieckim Europejczykiem i europejskim Niemcem". "(Kohl) wywarł wpływ na losy i historię tego kontynentu, jednocząc ludzi ze Wschodu i Zachodu. To była jego szczególna misja" - zaznaczył szef Komisji Europejskiej.

 

Jeżeli uroczystość w Strasburgu dojdzie do skutku, będzie to pierwszy przypadek uhonorowania zmarłego polityka na szczeblu europejskim.

 

Nabożeństwo żałobne dla wszystkich

 

Jak pisze "Bild", ciało Kohla ma zostać następnie przewiezione na statku Renem do rodzinnego landu kanclerza - Nadrenii-Palatynatu. W romańskiej katedrze w Spirze odbędzie się dostępne dla wszystkich nabożeństwo żałobne. Po mszy najbliższa rodzina i przyjaciele będą mogli pożegnać się ze zmarłym w pobliskiej kaplicy.

 

Pochodząca z XI wieku romańska katedra w Spirze była ulubionym miejscem kanclerza. Przyjmował w niej najważniejszych przywódców państw, w tym Michaiła Gorbaczowa, Borysa Jelcyna i Margaret Thatcher. W tej świątyni 17 października 1998 roku odbyło się jego uroczyste odejście z urzędu kanclerza po przegranych przez CDU wyborach parlamentarnych.

 

Dokładny termin uroczystości pogrzebowych nie został jeszcze wyznaczony.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie