Co najmniej 25 cywilów zginęło w saudyjskich nalotach na targ w Jemenie

Świat
Co najmniej 25 cywilów zginęło w saudyjskich nalotach na targ w Jemenie
Flickr/Julien Harneis/CC BY-SA 2.0/Zdj. ilustracyjne

Co najmniej 25 cywilów zginęło w nalotach przeprowadzonych przez koalicję pod wodzą Arabii Saudyjskiej - poinformowały w niedzielę lokalne władze. Do ataków doszło w pobliżu miasta Sada, na północy kraju.

Przedstawiciel tamtejszych władz Abdelilah al-Azzi powiedział agencji Reutera, że w wyniku dwóch nalotów na targu w pobliżu jemeńsko-saudyjskiej granicy zginęło 25 cywilów. O nalocie i ofiarach wśród ludności informuje również kilka innych jemeńskich źródeł.

 

- Ratownicy długo nie mogli dotrzeć do miejsca nalotów z powodu strachu przed ostrzałem - oświadczył al-Azzi.

 

Dowodzona przez Saudyjczyków koalicja nie skomentowała tych doniesień.

 

Walki w Jemenie


Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego.

 

Od marca 2015 r. sunnicka koalicja arabska pod wodzą Arabii Saudyjskiej zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, zmierzających do obalenia Al-Hadiego. Huti kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.

 

Wojna domowa, w której zginęło ponad 10 tys. osób, a ponad 44,5 tys. zostało rannych, spowodowała też poważny kryzys humanitarny w Jemenie. Według ONZ około 19 mln osób, czyli prawie dwie trzecie ludności, potrzebuje pilnie pomocy; 17 mln z nich cierpi głód.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie