Kuba krytykuje decyzję Trumpa. "To cios dla relacji kubańsko-amerykańskich"

Świat
Kuba krytykuje decyzję Trumpa. "To cios dla relacji kubańsko-amerykańskich"
PAP/EPA/Cristobal Herrera

Kubański rząd skrytykował ogłoszoną w piątek przez Donalda Trumpa decyzję o przywróceniu części ograniczeń w kontaktach Stanów Zjednoczonych z Kubą, nazywając ją ciosem dla relacji między oboma krajami.

W odczytanym w piątek wieczorem telewizyjnym oświadczeniu komunistyczny rząd stwierdził, że amerykański prezydent ucieka się do "środków przymusu z przeszłości", które ranią Kubańczyków i uniemożliwiają rozwój gospodarczy na Kubie. Podkreślono jednak, że działania te nie osłabią rewolucji.

 

Prezydent Trump, występując w piątek w Miami na Florydzie, ogłosił, że w kontaktach z Kubą przywraca część ograniczeń turystycznych i gospodarczych, zniesionych w czasie odwilży w dwustronnych relacjach za rządów Baracka Obamy. Porozumienie z Kubą Trump nazwał niefortunnym i dodał, że "czas (tej umowy) już się skończył".

 

Swoją decyzję Trump argumentował koniecznością zwiększenia presji na władze kubańskie w celu "uwolnienia Kuby" po ponad 50 latach komunizmu. Apelował jednocześnie o uwolnienie więźniów politycznych i poszanowanie praw człowieka.

 

Decyzja Trumpa nie oznacza wycofania się USA z postanowień podjętych w czasie odwilży na linii Hawana-Waszyngton. Ambasada USA w Hawanie i Kuby w Waszyngtonie pozostaną otwarte. Zakończona za Obamy polityka "mokrej stopy i suchej stopy" nadal nie będzie obowiązywać, a przekazy pieniężne na Kubę będą nadal możliwe.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie