800 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym. "Byłbym bardziej dumny z Europy, gdyby przywożono ich nie tylko do Włoch"

Świat
800 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym. "Byłbym bardziej dumny z Europy, gdyby przywożono ich nie tylko do Włoch"
Reuters

Około 800 migrantów uratowano w sobotę na Morzu Śródziemnym - podał sztab włoskiej Straży Przybrzeżnej, który koordynował sześć operacji niesienia pomocy ludziom na pontonach. W piątek uratowanych zostało ponad 2,5 tys. osób.

To kolejny weekend masowego napływu migrantów na wybrzeża Włoch. Ludzi tych zabrały na swoje pokłady załogi łodzi patrolowych Straży Przybrzeżnej, a także statek organizacji pozarządowej Save the Children.

 

Od początku roku do Włoch przypłynęło prawie 70 tys. migrantów, znacznie więcej niż w pierwszym półroczu uznanego za rekordowy roku 2016.

 

Włochy "uratowały honor Europy"


O kryzysie migracyjnym mówił szef włoskiego MSW Marco Minniti podczas festynu dziennika "La Repubblica" w Bolonii. Podkreślił, że Włochy idąc z pomocą ludziom na morzu "uratowały honor Europy".

 

- Byłbym jeszcze bardziej dumny z Europy, gdyby jeden z tych statków - pływający pod banderą francuską, angielską czy hiszpańską - zamiast zabierać migrantów tylko do Włoch przynajmniej raz zawiózł ich do innego europejskiego portu - dodał minister.

 

Jak zaznaczył, to nie rozwiązałoby problemu, ale w jego ocenie Włochy czułyby się "mniej osamotnione".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie