Trzymiesięczna amnestia dla nielegalnych posiadaczy broni. W celu zmniejszenia zagrożenia terrorystycznego

Świat
Trzymiesięczna amnestia dla nielegalnych posiadaczy broni. W celu zmniejszenia zagrożenia terrorystycznego
Pixabay/stevepb

Nikt nie będzie pytał o pochodzenie nielegalnie posiadanej broni, ani też nikt nie będzie musiał odpowiadać na pytania, jeśli właściciel broni zda ją lub zalegalizuje w terminie trzech miesięcy od 1 lipca - podało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości Australii.

Motywem ogłoszenia amnestii, jak wyjaśnił szef resortu Michael Keenan, jest dążenie rządu do zmniejszenia zagrożenia terrorystycznego w Australii.

 

- Żyjemy w czasach, w których prawdopodobnie wzrosło zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Mieliśmy niestety przypadki użycia nielegalnie posiadanej broni w zamachach terrorystycznych - powiedział Keenan na konferencji prasowej w Sydney.

 

W ciągu ostatnich trzech lat w Australii doszło do pięciu zamachów terrorystycznych; w większości przypadków użyto broni posiadanej nielegalnie.

 

Około 260 tys. sztuk

 

- Jak ocenia nasz wywiad, ilość niezarejestrowanej broni w Australii wynosi, niestety, około 260 tys. sztuk - oświadczył Keenan.

 

Po upływie trzech miesięcy zaostrzone kary dla tych, którzy nie skorzystają z amnestii, będą wynosiły do 14 lat pozbawienia wolności i do 280 tys. australijskich dolarów (ponad 190 tys. euro) grzywny.

 

Ogłoszona w piątek amnestia jest pierwszą odkąd w 1996 roku zabito 35 osób w uczęszczanej przez turystów miejscowości Port Arthur (Tasmania). Władze australijskie wykupiły po tej tragedii prawie 700 tys. sztuk nielegalnie posiadanej broni.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze