Trump: po miesiącach śledztw brak dowodów na moje "układy z Rosjanami"

Świat
Trump: po miesiącach śledztw brak dowodów na moje "układy z Rosjanami"
PAP/EPA/Olivier Douliery / POOL

"Po siedmiu miesiącach dochodzeń i przesłuchań w komisji na temat moich »układów z Rosjanami« nikt nie jest w stanie przedstawić żadnego dowodu" - napisał w piątek na Twitterze prezydent USA Donald Trump. "Przykro!" - ironicznie zakończył tweeta.

 

Trwającym dochodzeniem w sprawie kontaktów osób z otoczenia prezydenta Trumpa z przedstawicielami Rosji kieruje obecnie specjalny prokurator Robert Mueller. Trump wielokrotnie odrzucał te zarzuty, oskarżając przeciwników o urządzanie "polowania na czarownice".

 

Wcześniej dochodzeniem w sprawie "rosyjskich kontaktów" ludzi z otoczenia Trumpa podczas wyborów w 2016 r. kierował ówczesny dyrektor FBI James Comey, który jednak 9 maja został nagle zwolniony przez prezydenta. Comey utrzymuje, że Trump miał mu prywatnie radzić, zanim podjął decyzję o zwolnieniu, aby "dał sobie spokój z tą sprawą".

 

Pojawiły się wówczas pytania, czy prezydent nie dopuścił się w ten sposób utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości, co jest przestępstwem. W środę "Washington Post" poinformował, że Mueller rozszerzył dochodzenie, by wyjaśnić, czy prezydent Trump wywierał wpływ na wymiar sprawiedliwości. Dochodzenie obejmuje również okoliczności zwolnienia Comeya.

 

Zdaniem byłego szefa FBI nie ma żadnych wątpliwości, iż Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Moskwa stanowczo odrzuca wszelkie sugestie, jakoby chciała wpłynąć na wynik głosowania w Stanach Zjednoczonych.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie