Politycy składają kondolencje po śmierci Helmuta Kohla

Polska
Politycy składają kondolencje po śmierci Helmuta Kohla
PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Polscy politycy składają na Twitterze kondolencje i wyrazy współczucia po śmierci byłego kanclerza federalnego Niemiec i przewodniczącego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmuta Kohla.

"Odszedł Helmut Kohl - Kanclerz RFN przez 16 lat, ojciec zjednoczenia Niemiec. Niech spoczywa w pokoju - RiP" - napisał w piątek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

 

 

"H. Kohl - ostatni z mężów stanu końca XX wieku, dzięki którym komunizm upadł pokojowo. R. I. P."- napisał z kolei wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

 

"Musi upłynąć trochę czasu, zanim zrozumiemy, co wraz z nim utraciliśmy"

 

Obecna kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że życie Kohla determinowały dwa najważniejsze cele niemieckiej polityki: "odzyskanie jedności ojczyzny oraz zjednoczenie Europy". - Kohl rozumiał, że oba cele były ze sobą nierozłącznie złączone" - mówiła. - Położył zasługi w realizacji obu tych celów, jak nikt inny - dodała szefowa niemieckiego rządu.

 

Merkel zaznaczyła, że musi jeszcze upłynąć trochę czasu "zanim rzeczywiście zrozumiemy, co wraz z nim utraciliśmy".

 

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel napisał‏: "Zmarł Helmut Kohl, wielki mąż stanu niemiecki i europejski. Jako młody dyplomata miałem zaszczyt pracować w jego Urzędzie Kanclerskim".

 

 

"Orędownik pojednania i członkostwa Polski w UE i NATO"

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze w języku angielskim i niemieckim: "Zawsze będę pamiętał Helmuta Kohla. Przyjaciel i mąż stanu, który pomógł zjednoczyć Europę."

 

 

Z kolei polskie MSZ podało dalej wpis ambasady Polski w Niemczech o następującej treści: "Zmarł Helmut Kohl - orędownik pojednania i członkostwa #Polska w #UE i #NATO"

 

 

- Nie ulega wątpliwości historyczna rola, jaką pan Kohl odegrał w zjednoczeniu Niemiec zaledwie w rok po upadku muru berlińskiego, i w historycznej drodze, na którą skierował Niemcy - oświadczył rzecznik sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa Stephane Dujarrić na konferencji prasowej w Nowym Jorku.

 

"Z głębokim żalem przyjąłem informację o śmierci Helmuta Kohla, wybitnego niemieckiego polityka odznaczonego licznymi orderami, w tym Orderem Orła Białego" - oświadczył w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski.

 

"Nie należy zapominać o roli, jaką Helmut Kohl odegrał w zjednoczeniu Niemiec po upadku żelaznej kurtyny, a także o jego wpływie na proces jednoczenia się całej Europy" - przypomniał minister w komunikacie wydanym po śmierci Kohla.

 

"Razem z Mazowieckim tworzyli ważną historię XX w."

 

"Zjednoczył Niemcy, połączył Europę. Razem z Tadeuszem Mazowieckim tworzyli ważną historię XX w. Wyrazy żalu z powodu śmierci Helmuta Kohla" - napisał w piątek na Twitterze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

 

 

Kohl zmarł w piątek rano w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat - poinformował niemiecki dziennik "Bild". Sprawował urząd kanclerza od 1982 do 1998 roku. 16-letni okres jego rządów obejmuje kluczowe wydarzenia związane z kresem zimnej wojny i zjednoczeniem obu państw niemieckich.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie