"Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". PiS usuwa wpis z Twittera

Polska
"Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". PiS usuwa wpis z Twittera
Twitter/Agnieszka Gozdyra

"Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego. Polacy nie są wyjątkiem w Europie" - tak brzmiał wpis na oficjalnym twitterowym profilu Prawa i Sprawiedliwości. Wkrótce notkę skasowano, a po 40 minutach zamieszczono ponownie, ale z inną treścią. "Poprzedni tweet był wyjątkowo niefortunnie napisany" - skomentował Paweł Szefernaker z kancelarii premier Beaty Szydło.

Kontrowersyjny tweet pojawił się na oficjalnym profilu PiS o godz. 13:51. Na potwierdzenie tezy, według której "Polacy nie są wyjątkiem w Europie", dołączono grafikę przedstawiającą wyniki sondy przeprowadzonej przez instytut Pew Research Center. Ta amerykańska organizacja pozarządowa publikuje i analizuje dane dotyczące kwestii postaw i trendów kształtujących Amerykę i świat.

 

Pytanie sondy brzmiało: "Czy popierasz sposób, w jaki Unia Europejska radzi sobie z problemem uchodźców?". Na grafice uwzględniono odpowiedzi z Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Węgier i Włoch. Wyniki sondy wskazały, że respondenci ze wszystkich tych państw w większości nie popierają działań podjętych przez UE.

 

Many Europeans disapprove of the EU handling of the refugee issue

 

"Coraz więcej Europejczyków"

 

Prawo i Sprawiedliwość na swoim koncie twitterowym zatytułowało wyniki ankiety słowami: "Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego".

 

Zaraz jednak ten wpis usunięto. O godz. 14:33 zamieszczono nowy - z inną treścią i tą samą grafiką. Wyniki sondy zatytułowano tym razem inaczej: "Coraz więcej Europejczyków nie zgadza się na przymusową relokację imigrantów".

 

 

"Poprzedni tweet był wyjątkowo niefortunnie napisany. Takie błędy nie powinny się zdarzać. Wnioski będą wyciągnięte" - napisał  Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w kancelarii premier Beaty Szydło.

 

 

Krytyka po słowach w Auschwitz

 

To kolejny w ostatnich dniach usunięty tweet PiS dot. uchodźców  

 

W środę premier Beata Szydło podczas uroczystości w Oświęcimiu przemawiała z okazji 77. rocznicy deportacji polskich więźniów do Auschwitz. Jak powiedziała, wielkim zadaniem dla polityków, jest doprowadzić do tego, by "tak straszliwe wydarzenia, jak te, które miały miejsce w Auschwitz, a także innych miejscach kaźni nigdy więcej się nie powtórzyły. Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli".

 

Te słowa wywołały falę krytyki wśród wielu polityków i internautów. Pojawiły się m.in zarzuty, że premier wykorzystuje miejsce, jakim jest teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, do bieżącej polityki. Zamieszczony na oficjalnym koncie PiS tweet z fragmentem wypowiedzi premier "Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby chronić swoich obywateli" został usunięty.

 

 

Do sprawy odniósł się rzecznik rządu. Rafał Bochenek podkreślił, że kontekst wystąpienia premier Szydło w środę był jednoznaczny. - Wynikał z miejsca, w którym byliśmy i z całości wypowiedzi pani premier - zaznaczył.

 

polsatnews.pl

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie