26 czerwca rozpocznie się proces byłego prezydenta Ukrainy oskarżonego o zdradę stanu

Świat
26 czerwca rozpocznie się proces byłego prezydenta Ukrainy oskarżonego o zdradę stanu
Wikimedia Commons/Igor Kruglenko

Sąd rejonowy dzielnicy Obołoń w Kijowie zakończył w piątek postępowanie przygotowawcze w procesie oskarżonego o zdradę stanu b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i ogłosił termin pierwszej rozprawy w tej sprawie, która odbędzie się 26 czerwca.

W tym dniu sąd wysłucha aktu oskarżenia - ogłosił sędzia Władysław Dewiatko. Posiedzenia sądu, które będą otwarte, zaplanowano na lipiec i sierpień.

 

W trakcie postępowania przygotowawczego sąd nie zdecydował, czy Janukowycz, który ukrywa się w Rosji, będzie mógł być sądzony zaocznie. - Kwestię tę można będzie rozpatrywać dopiero na następnym posiedzeniu - wyjaśnił Dewiatko.

 

W listopadzie 2016 r. prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował Janukowycza, że jest podejrzany o zdradę stanu. Oficjalną informację przekazał mu ustnie, za pośrednictwem łącza wideo, gdy Janukowycz był w sądzie w rosyjskim Rostowie nad Donem. Zeznawał wówczas w procesie oskarżonych o zabicie uczestników protestów w lutym 2014 roku.

 

Janukowycz zbiegł do Rosji

 

Proces dotyczy wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 r. 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, rozpoczęły się tam protesty zwolenników integracji europejskiej.

 

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie