MEN: wstrzymywanie wydawania świadectw uczniom jest niedopuszczalne

Polska
MEN: wstrzymywanie wydawania świadectw uczniom jest niedopuszczalne
Polsat News

Wstrzymywanie wydawania świadectw szkolnych z powodu nieuiszczenia opłat za świadectwo szkolne lub składek na radę rodziców jest niezgodne z prawem - przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej z związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego.

"Praktyki wstrzymywania wydawania uczniom i absolwentom świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu między innymi: nieuiszczenia opłaty za świadectwo, nieuiszczenia dobrowolnej opłaty na radę rodziców czy braku przedłożenia przez absolwenta tzw. obiegówki, są niezgodne z prawem" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej MEN.

 

Kwestie dotyczące wydawania świadectw reguluje rozporządzenie ministra edukacji w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zgodnie z nim uczeń szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej po ukończeniu nauki w danej klasie otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne, a po ukończeniu danej szkoły - świadectwo ukończenia szkoły. Świadectwa te wydawane są przez szkoły nieodpłatnie.

 

"Zatem szkoła nie ma prawa uzależniać wydania świadectwa od uiszczenia opłaty" - podkreśla resort edukacji.

 

Rok szkolny 2016/2017 zakończy się 23 czerwca.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie