Korea Płn.: studenta z USA zwolniliśmy z przyczyn humanitarnych

Świat
Korea Płn.: studenta z USA zwolniliśmy z przyczyn humanitarnych
PAP/EPA/KCNA/HANDOUT

- Amerykański student Otto Warmbier, który po 17 miesiącach przetrzymywania w więzieniu w Korei Północnej powrócił do kraju, został zwolniony "z przyczyn humanitarnych" - poinformowała w czwartek północnokoreańska agencja prasowa KCNA. 22-latek jest w śpiączce.

"Na mocy decyzji Głównego Sądu Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej z 13 czerwca obywatel amerykański Otto Warmbier, który odbywał karę ciężkich robót, został 13 czerwca zwolniony z powodów humanitarnych" - powiadomiła KCNA, nie podając więcej szczegółów.

 

Uwolniony we wtorek z północnokoreańskiego więzienia amerykański student jest w śpiączce i wymaga pilnej opieki medycznej w USA.

 

Były dyplomata Bill Richardson, którego organizacja Center for Global Engagement bezpośrednio nadzorowała zwolnienie Warmbiera z północnokoreańskim rządem, powiedział, że "strona północnokoreańska musi wyjaśnić sprawę jego śpiączki".

 

Usiłował ukraść transparent propagandowy

 

Powołując się na rodzinę Warmbiera, "Washington Post" podał, że zachorował on na botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym) po jego procesie w marcu ub.r. i zapadł w śpiączkę po zażyciu tabletki nasennej.

 

22-letni Warmbier jest studentem Uniwersytetu Virginia. Został aresztowany w Korei Północnej w styczniu ub. r. i skazany w marcu przez tamtejszy sąd najwyższy na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego.

 

Zdaniem północnokoreańskiego sądu student miał "taktyczne przyzwolenie amerykańskiego rządu" i działał "pod wpływem jego manipulacji".

 

W wyroku określono zachowanie Warmbiera jako "zgodne z wrogą amerykańską polityką wobec Korei Północnej". Amerykanie potępili skazanie Warmbiera i oskarżyli Pjongjang o wykorzystywanie więźniów do gry politycznej.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie