Jak najwięcej okrążeń w ciągu doby. Rusza jeden z najtrudniejszych wyścigów samochodowych na świecie

Kultura
Jak najwięcej okrążeń w ciągu doby. Rusza jeden z najtrudniejszych wyścigów samochodowych na świecie
24 Heures du Mans/Facebook.com

W sobotę o godzinie 15 na torze wyścigowym Circuit de la Sarthe 179 kierowców z 31 krajów rozpocznie rywalizację w 85. edycji uważanego za jeden z najtrudniejszych na świecie wyścigów samochodowych - 24h Le Mans.

W dwóch poprzednich triumfowała ekipa Porsche. Rok temu zwyciężyła jadąc w składzie Francuz Romain Dumas, Niemiec Marc Lieb i Szwajcar Neel Jani. Swój triumf zawdzięczali m.in. problemom technicznym zespołu Toyoty, który prowadził jeszcze na trzy okrążenia przed końcem.

 

Właśnie wtedy, gdy samochód prowadził Japończyk Kazuki Nakajima, doszło do awarii jednostki napędowej. Japończyk, były kierowca Formuły 1 zatrzymał się, ale po pewnym czasie udało mu się ponownie uruchomić silnik, nawet ruszył z miejsca, ale awaria się powtórzyła. W tym momencie samochód Toyoty minęło Porsche, które finiszowało na pierwszej pozycji.

 

379 okrążeń

 

Do mety zwycięski zespół doprowadził w 2016 roku Jani, Dumas triumfował po raz drugi (pierwszy raz w 2010 roku). Lieb podobnie jak Jani wpisali na swoje konto pierwszą wygraną w tym prestiżowym wyścigu. W tym roku Jani jest na liście zgłoszeń teamu Porsche, ale pojedzie z innymi kierowcami. Dumas startuje natomiast w słabszym zespole Alpine A 470, Lieb nie bierze udziału.

 

Do 2014 roku przez pięć lat w klasyfikacji generalnej triumfował zespół Audi, którego teraz zabrakło na liście startowej. W ostatnim wygranym przez niego wyścigu do zwycięstwa kierowcy potrzebowali przejechać 379 okrążeń. To jednak nie był rekord - w 2010 roku ekipa Audi Sport North America przejechała ich 397.

 

Tor Circuit de la Sarthe ma długość 13 629 m i jest poprowadzony ulicami wokół miasta, a sam wyścig organizowany przez Automobile Club de l'Ouest jest uważany za najbardziej prestiżowy w kalendarzu.

 

Trzyosobowe zespoły

 

Pierwszy 24-godzinny Le Mans odbył się 26 maja 1923 roku. Od tej pory był rozgrywany corocznie, z wyjątkiem 1936 roku oraz lat 1940-1948. Początkowo zawodnicy startowali indywidualnie, później zostały wprowadzone przepisy o dwuosobowych, a następnie trzyosobowych zespołach.

 

Do 2008 roku wyścig rozpoczynał się tradycyjnie w sobotę o godzinie 16. Rok później start przyśpieszono o godzinę. W Le Mans wygrywa team, który w 24-godziny przejedzie najwięcej okrążeń toru.

 

W 2015 roku Porsche odniósł w Le Mans pierwsze zwycięstwo od 1998 roku. W sumie niemiecki team triumfował na francuskim torze już 18 razy.

 

Podczas Le Mans kilka razy dochodziło do wypadków. Najpoważniejszy miał miejsce w czerwcu 1955 roku, gdy jadący Mercedesem Francuz Pierre Levegh wpadł w tłum kibiców. Zginął kierowca i 82 widzów, a 120 osób odniosło poważne obrażenia.

 

Ta kraksa spowodowała, że Mercedes wycofał się z rywalizacji, a w Niemczech do 1988 roku obowiązywał zakaz organizowania wyścigów długodystansowych.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie