Fontanny i deptak - nowe oblicze Placu Litewskiego. Rewitalizacja w Lublinie kosztowała 49 mln zł
W środę wieczorem zrewitalizowany Plac Litewski udostępniono mieszkańcom Lublina. Dzieli go nowy układ ścieżek, alejek i zielonych skwerów. Modernizacja objęła także fragment ul. Krakowskie Przedmieście, który wyłączony został z ruchu samochodowego.
Fragment Krakowskiego Przedmieścia przekształcono w pasaż pieszy, który stał się przedłużeniem dotychczasowego deptaka prowadzącego na lubelskie Stare Miasto.
Lasery, woda, światło,dźwięk
Do czwartku, 22.06 codziennie o 21:30 widzowie obejrzą pokazy multimedialne – "Sen o mieście", "Wydarzenia kulturalne Lublina" i "EuroU21".
Dwóm pierwszym będą towarzyszyły pokazy fontann.
- Woda, światło, dźwięk, obraz i lasery – tak o nowej multimedialnej fontannie mówiła Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.
Topola w miejsce "Baobabu"
Przebudowa placu o powierzchni 3,5 hektara ruszyła w 2016 roku.
Podczas tych prac ze względów bezpieczeństwo ścięto między innymi słynny "Baobab", który dla lublinian był symbolem ich miasta.
Jeszcze w tym roku na placu ma być posadzone drzewo, które ma go zastąpić. Będzie to także topola czarna, zgodnie z warunkiem postawionym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Część drzew wycięto, ale posadzono nowe - poinformowała Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.
Plac Unii i Musztry
Obecna nazwa placu - Litewski - stała się popularna w latach 20. XIX w. Według tradycji, w tym miejscu obozowali posłowie litewscy, uczestniczący w obradach Sejmu, który zakończył się podpisaniem Unii Lubelskiej w 1569 r.
Dawniej nazywał się placem Musztry - od parad wojskowych, do których był przeznaczony.
PAP, dziennikwschodni.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze