Fontanny i deptak - nowe oblicze Placu Litewskiego. Rewitalizacja w Lublinie kosztowała 49 mln zł

Kultura
Plac Litewski po modernizacji
Galeria zdjęć (12)

W środę wieczorem zrewitalizowany Plac Litewski udostępniono mieszkańcom Lublina. Dzieli go nowy układ ścieżek, alejek i zielonych skwerów. Modernizacja objęła także fragment ul. Krakowskie Przedmieście, który wyłączony został z ruchu samochodowego.

Fragment Krakowskiego Przedmieścia  przekształcono w pasaż pieszy, który stał się przedłużeniem dotychczasowego deptaka prowadzącego na lubelskie Stare Miasto.

 

Lasery, woda, światło,dźwięk 

 

Do czwartku, 22.06 codziennie o 21:30 widzowie obejrzą pokazy multimedialne – "Sen o mieście", "Wydarzenia kulturalne Lublina" i "EuroU21".

 

Dwóm pierwszym będą towarzyszyły pokazy fontann. 

 

- Woda, światło, dźwięk, obraz i lasery – tak o nowej multimedialnej fontannie mówiła Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

 

Topola w miejsce "Baobabu"

 

Przebudowa placu o powierzchni 3,5 hektara ruszyła w 2016 roku.

 

Podczas tych prac ze względów bezpieczeństwo ścięto między innymi słynny "Baobab", który dla lublinian był symbolem ich miasta.

 

Jeszcze w tym roku na placu ma być posadzone drzewo, które ma go zastąpić. Będzie to także topola czarna, zgodnie z warunkiem postawionym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Część drzew wycięto, ale posadzono nowe - poinformowała Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

 

Plac Unii i Musztry

 

Obecna nazwa placu - Litewski - stała się popularna w latach 20. XIX w. Według tradycji, w tym miejscu obozowali posłowie litewscy, uczestniczący w obradach Sejmu, który zakończył się podpisaniem Unii Lubelskiej w 1569 r.

 

Dawniej nazywał się placem Musztry - od parad wojskowych, do których był przeznaczony.

 

PAP, dziennikwschodni.pl, polsatnews.pl

 

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie