Urodziny Trumpa w cieniu wszczętego dochodzenia w jego sprawie i strzelaniny pod Waszyngtonem

Świat
Urodziny Trumpa w cieniu wszczętego dochodzenia w jego sprawie i strzelaniny pod Waszyngtonem
PAP/EPA/Olivier Douliery/POOL

Specjalny prokurator Robert Mueller wszczął dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy prezydent Donald Trump wywierał wpływ na wymiar sprawiedliwości ws. kontaktów jego otoczenia z przedstawicielami Rosji - poinformował w środę dziennik "Washington Post".

Chodzi o możliwe utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości przez Donalda Trumpa.

 

Robert Mueller, w przeszłości dyrektor FBI, prowadzi dochodzenie kryminalne w sprawie wszystkich wątków związanych z zarzutami o "rosyjskie koneksje" osób z otoczenia Trumpa. Dochodzenie Muellera obejmuje także okoliczności zwolnienia Jamesa Comeya ze stanowiska dyrektora FBI.

 

Na informacje dziennika "Washington Post" ostro zareagowała kancelaria adwokacka, reprezentująca Donalda Trumpa.

 

- Ujawnienie informacji FBI o prezydencie jest oburzające, niewybaczalne i nielegalne - oświadczył rzecznik kancelarii.

 

Comey: sugestie, żeby "dać sobie spokój" ze sprawą

 

Były dyrektor FBI James Comey, zeznając przed senacką komisją ds. wywiadu w ubiegły czwartek, utrzymywał, że podczas spotkania w "cztery oczy" prezydent Trump miał mu powiedzieć, że "ma nadzieję", iż dyrektor FBI "da sobie spokój z tą całą sprawą".

 

Podczas wystąpienia przed komisją Comey wyjaśnił, że zrozumiał tę sugestię prezydenta jako polecenie zarzucenia śledztwa prowadzonego przez FBI w sprawie kontaktów ówczesnego prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna z przedstawicielami Kremla.

 

Comey powiedział także, że nie ma żadnych wątpliwości, iż Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

 

71. urodziny Trumpa

 

Prezydent Donald Trump obchodził w środę swoje 71 i zarazem pierwsze urodziny w Białym Domu. Obchody w Białym Domu miały mniej okazały charakter niż w przeszłości, kiedy był on znanym nowojorskim biznesmenem i gwiazdą telewizyjnego reality show.

 

W przeszłości obchody urodzin Donalda Trumpa uświetniał m.in. 5-metrowy model statku kosmicznego oświetlający nowojorskiego miliardera i jego otoczenie laserowym światłem. Solenizant otrzymywał życzenia od takich znakomitości jak Liza Minnelli, Pamela Anderson i Billy Crystal.

 

Podczas obchodów swoich 50. urodzin, przyszły prezydent zdmuchiwał 50 świeczek z trójwarstwowego tortu o średnicy 5 metrów.

 

Skromniejsza uroczystość

 

W tym roku Donald Trump świętował swoje 71. urodziny i zarazem pierwsze urodziny w Białym Domu, razem z trzecią żoną Melanią i swoim najmłodszym, trzecim synem Barronem. Melania i Barron wprowadzili się do Białego Domu w ubiegłą niedzielę, po zakończeniu przez Barrona roku szkolnego Nowym Jorku. Życzenia urodzinowe Trump otrzymał na wizji i na Twitterze od swojego ulubionego programu "Fox and Friends" konserwatywnej telewizji Fox News.

 

Prezydent Trump, w momencie zaprzysiężenia 20 stycznia br. był najstarszym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, w chwili wyboru na prezydenta starszym od poprzedniego rekordzisty, Ronalda Reagana o 8 miesięcy. Prezydent Reagan, który w momencie złożenia urzędu 20 stycznia 1989 roku miał 78 lat, pozostaje najstarszym "lokatorem" w historii Białego Domu.

 

Na skromniejszy charakter tegorocznych obchodów urodzinowych przez Donalda Trumpa oprócz powagi sprawowanego urzędu, duży wpływ miało ostrzelanie w środę rano grupy republikańskich ustawodawców przez samotnego napastnika.

 

Republikanie podczas treningu na boisku baseballowym w miejscowości Alexandria na przedmieściach Waszyngtonu przygotowywali się do meczu baseballowego z drużyną złożoną z przedstawicieli Partii Demokratycznej w Kongresie.

 

Podczas strzelaniny, został poważnie zraniony kongresmen Steve Scalise, szef dyscypliny partyjnej większości republikańskiej Izby Reprezentantów oraz cztery inne osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy policji Kongresu (Capitol Police).

 

Prezydent Trump w reakcji na dramat, jaki się rozegrał na boisku pod Waszyngtonem, odwołał zaplanowane na środę wystąpienia publiczne.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie