135. urodziny kosza plażowego. Wygodny, elegancki i praktyczny - przegrał z parawanem

Kultura

Niegdyś były nieodłącznym elementem nadmorskiego krajobrazu, korzystali z nich arystokraci wypoczywający w kurortach. Chroniły przed słońcem i wiatrem. Mowa o koszach plażowych, których historia sięga XIX wieku.

Pierwszy wiklinowy kosz plażowy został stworzony 15 czerwca 1882 roku, dokładnie 135 lat temu. Twórcą koszy był niemiecki wikliniarz Wilhelm Bartelman.

 

- Pierwszy kosz został stworzony na zamówienie pewnej niemieckiej arystokratki. Miał służyć wygodzie plażowania - powiedziała Polsat News Katarzyna Kreft z Muzeum Sopotu.

 

Moda na kosze plażowe

 

Coraz większej popularności koszy plażowych w XIX wieku sprzyjała moda na wypoczynek w kurortach, kiedy plażowanie i kąpiele wodne stawały się ulubioną formą odpoczynku. Kosze zdecydowanie poprawiały komfort pobytu na plaży.

 

Na przestrzeni lat zmieniał się wygląd koszy plażowych. Kosze różniły się także ze względu na standard kurortów.

 

Na początku kosze plażowe były wykonywane z wikliny, z czasem popularniejsze stały się drewniane.

 

- Bardzo często były obite tkaniną od środka, miały wysuwane podnóżki, często tylna część była rozkładana, można było się położyć - powiedziała Katarzyna Kreft.

 

Dawniej kosze plażowe rozstawiane były na całym polskim wybrzeżu. W latach 60. i 70. były bardzo popularne w Sopocie i nadal można je tam spotkać. Były własnością miasta, które zatrudniało pracowników odpowiedzialnych za ich rozstawianie na nadmorskim piasku, dbanie o nie i ich zabezpieczenie.

 

Morze parawanów

 

Kosze plażowe wciąż cieszą się popularnością wśród turystów, nadal można z nich skorzystać w wielu nadbałtyckich kurortach.

 

Jednak obecnie Polacy wypoczywający nad Bałykiem najchętniej korzystają z parawanów, które w sezonie letnim zalewają polskie plaże. Są tańsze i bardziej poręczne od wiklinowych schronień popularnych przed laty.

 

polsatnews.pl

kar/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie