USA: Senat odrzucił próbę zablokowania sprzedaży broni Saudyjczykom

Świat
USA: Senat odrzucił próbę zablokowania sprzedaży broni Saudyjczykom
Zdj. ilustracyjne, Wikipedia.com/Public Domain

Amerykański Senat odrzucił próbę zablokowania części umowy o sprzedaży amerykańskiej broni Arabii Saudyjskiej o wartości ogółem 110 miliardów dolarów. Umowę tę podpisał prezydent Trump podczas wizyty w Rijadzie w maju.

Projekt ustawy o zakazie sprzedaży Arabii Saudyjskiej niektórych systemów broni, w tym laserowo naprowadzanych na cel rakiet typu powietrze-ziemia o wartości ok. 500 mln dolarów, w transakcji opiewającej ogółem na 110 miliardów dolarów, miał głównie symboliczne znaczenie.

 

"Arabia Saudyjska doprowadziła do kryzysu humanitarnego podczas prowadzonej przez nią wojny z Jemenem. Finansuje ekstremistów na całym świecie. Jest winna łamania praw człowieka. Trzeba ją natychmiast przestać zbroić" - zaapelował na Twitterze republikański senator Rand Paul, jeden z nielicznych Republikanów, który opowiedział się za zablokowaniem sprzedaży niektórych rodzajów broni Saudyjczykom.

 

Rand i inni przeciwnicy powoływali się m.in. na raport lewicowo-liberalnego brytyjskiego dziennika "Guardian", który w ubiegłym roku podał, że w wyniku jednej trzeciej ataków saudyjskiego lotnictwa w Jemenie śmierć ponieśli głównie cywile. Władze Arabii Saudyjskiej określiły doniesienia dziennika jako "mocno przesadzone".

 

"Zablokowanie transakcji osłabiłoby sojusznika USA na Bliskim Wchodzie"

 

Argumentacja przeciwników sprzedaży niektórych systemów broni Saudyjczykom spotkała się z krytyką kluczowych senatorów. - Nie mogę zrozumieć, dlaczego niektórzy sprzeciwiają się sprzedaży precyzyjnie naprowadzanych (na cel) rakiet - powiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych, republikański senator Bob Corker. Corker argumentował, że stosowanie takich rakiet zmniejszy liczbę ofiar wśród ludności cywilnej Jemenu.

 

Z kolei lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell wskazał, że przyjęcie ustawy o zablokowaniu części transakcji o sprzedaży broni Arabii Saudyjskiej osłabiłoby kluczowego sojusznika Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. "Arabia Saudyjska - dowodził senator McConnell - równocześnie prowadzi działania przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku i w Syrii oraz próbuje powstrzymać wpływy Iranu w regionie".

 

W rezultacie projekt ustawy o zablokowaniu sprzedaży niektórych systemów broni Arabii Saudyjskiej został odrzucony w stuosobowym Senacie przewagą sześciu głosów. Pięciu senatorów z Partii Demokratycznej złamało dyscyplinę partyjną głosując przeciwko przyjęciu tej ustawy.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze