Robert Kwiatkowski odwołany ze stanowiska Prezesa Zarządu PFRON
Robert Kwiatkowski został odwołany ze stanowiska Prezesa Zarządu Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - poinformował w środę resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
"W związku z zakończeniem misji polegającej na reorganizacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z dniem 14 czerwca 2017 r. Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, na wniosek Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej, odwołała Roberta Kwiatkowskiego ze stanowiska Prezesa Zarządu PFRON" - poinformował resort w komunikacie.
Jak dodano, do czasu powołania nowego prezesa obowiązki pełnić będzie Zastępca Prezesa Zarządu Dorota Habich.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybór kandydata na stanowisko Prezesa Zarządu PFRON nastąpi w drodze otwartego konkursu - przypomniało MRPiPS.
Kwiatkowski pełnił funkcję od kwietnia 2016 r.
Był m.in. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy
Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także Podyplomowego Studium Obronności Państwa w Akademii Obrony Narodowej. Od 1990 r. związany jest z warszawskim samorządem. W latach 2005-2006 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej; był również wiceprezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnianie.
Część środków dystrybuowana jest przez samorządy
Środki PFRON przeznaczane są m.in. na dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, refundację pracodawcom kosztów przystosowania, adaptacji i wyposażenia miejsc pracy osób niepełnosprawnych, dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz turnusów rehabilitacyjnych.
Część środków finansowych PFRON - wpierających przede wszystkim indywidualne osoby niepełnosprawne - dystrybuowana jest przez samorządy.
Przychodami PFRON są głównie środki pochodzące z obowiązkowych miesięcznych wpłat pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ich zakładzie jest niższy niż 6 proc. W przypadku państwowych i niepaństwowych szkół, zakładów kształcenia nauczycieli oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych wymagany wskaźnik wynosi 2 proc.
Nadzór nad PFRON sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze