Szpitale będą mogły pobierać opłaty za świadczenia zdrowotne - przewiduje projekt Ministerstwa Zdrowia

Polska
Szpitale będą mogły pobierać opłaty za świadczenia zdrowotne - przewiduje projekt Ministerstwa Zdrowia
PAP/Artur Reszko
Nowo otwarta hybrydowa sala operacyjna w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Zdjęcie ilustracyjne

Projekt przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych. Takie rozwiązanie ma poprawić stabilność finansową szpitali i ułatwić dostęp do świadczeń. Resort szacuje, że dzięki możliwości pobierania opłat szpitale zwiększą swój przychód o 5 proc.

Ministerstwo chce również, by podmiot leczniczy nie mógł zbywać aktywów trwałych, oddać ich w dzierżawę, najem, użytkowanie ani użyczenie podmiotom wykonującym świadczenia zdrowotne na jego zamówienie. - Sytuacja taka rodzi wiele nieprawidłowości, w tym przekazywania publicznego mienia podmiotom prywatnym - uzasadniono.

 

Przewidziane sankcje za odmowę przeprowadzenia kontroli

 

Zaproponowano również rezygnację ze specjalnego trybu udzielania zamówień na świadczenia zdrowotne (oprócz świadczeń udzielanych przez lekarzy i pielęgniarki) i poddaniu ich ogólnym przepisom o zamówieniach publicznych. - Procedury konkursowe i odwoławcze określone w tych przepisach nie budzą wątpliwości co do ich przejrzystości oraz obiektywizmu - argumentowano w uzasadnieniu projektu.

 

Autorzy projektu proponują wprowadzenie sankcji dla placówek, które uniemożliwiają przeprowadzenie w nich kontroli przez organ prowadzący rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą lub ministra zdrowia - karą byłoby wykreślenie z rejestru. Nowelizacja ma także ułatwić przeprowadzanie kontroli podmiotów leczniczych w przypadku, gdy wykonują one świadczenia na terenie innego województwa.

 

Łączenie szpitali

 

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej ma także uprościć przepisy dotyczące łączenia szpitali. Przewiduje też, że podmioty lecznicze nie będą już musiały przedkładać organowi prowadzącemu ich rejestr dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC (wystarczające będzie jedynie oświadczenie, że placówka spełnia warunki wykonywania działalności leczniczej).

 

Nowelizacja ma także m.in. zapewnić spójność przepisów o zakazie reklamy świadczeń zdrowotnych oraz umożliwić publicznym uczelniom medycznym przystępowanie do spółek kapitałowych, które wykonują działalność leczniczą.

 

Konsultacje publiczne projektu potrwają do 13 lipca.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie