Nowoczesna odmawia uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości

Polska
Nowoczesna odmawia uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości
Polsat News

"W imieniu Nowoczesnej pragnę podziękować za zaproszenie do uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (...) Niestety jesteśmy świadkami kolejnej próby upartyjnienia świąt narodowych, dlatego też w imieniu Nowoczesnej odmawiam uczestnictwa w Komitecie" - napisał lider ugrupowania Ryszard Petru w piśmie do prezydenta.

11 listopada ub.r. prezydent poinformował o przygotowaniu projektu ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP złożonego z najwyższych organów władzy, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych.

 

Jak dodał Petru, święta narodowe powinny być obchodzone ponad podziałami: powinny łączyć, a nie dzielić oraz budować siłę Narodu. Zdaniem polityka, organizowanie referendum w setną rocznice odzyskania niepodległości (co proponuje prezydent), "jest działaniem zaprzeczającym tym wartościom".

 

"Jest działaniem celowym i wykorzystującym to ważne dla wszystkich Polaków święto do własnych politycznych celów. Tak się nie godzi" - podkreślił Petru.

 

"Zadaniem polityków jest dążenie do łączenia Rodaków"


W jego ocenie, świadczy to o braku "postawy wspólnotowej ze strony Prezydenta RP, oraz reprezentowanego przez niego obozu politycznego".

 

"Zadaniem polityków jest dążenie do łączenia Rodaków w tak ważnych momentach, nie zaś wykorzystywanie świąt narodowych do realizowania scenariusza politycznego tylko jednej formacji politycznej" - zaznaczył lider Nowoczesnej.

 

Referendum konstytucyjne


Prezydent Duda poinformował, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. Zdaniem prezydenta, Polska potrzebuje nowej konstytucji. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

 

Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP będzie podejmował działania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez RP zarówno w roku 1918, jak i w kolejnych latach. W tym celu w latach 2017-2021, Komitet będzie przyjmował corocznie plan obchodów państwowych uroczystości, związanych z odzyskaniem niepodległości.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie