Kara 25 lat więzienia dla wiceprzewodniczącego tureckiej partii opozycyjnej

Świat
Kara 25 lat więzienia dla wiceprzewodniczącego tureckiej partii opozycyjnej
Pixabay

Turecki sąd skazał w środę wiceprzewodniczącego opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) na 25 lat więzienia za przekazanie mediom tajnych dokumentów. To pierwszy parlamentarzysta CHP skazany na więzienie.

Berberoglu został skazany za przekazanie gazecie "Cumhuriyet" informacji wskazujących, że tureckie służby wywiadowcze wspierają opozycyjne grupy syryjskie. W 2015 roku gazeta opublikowała zdjęcia zmierzającego do Syrii transportu sprzętu wojskowego przechwyconego przez żandarmerię w południowej Turcji.

 

Prokuratora postawiła Berberoglu zarzut szpiegostwa i wnosiła o karę dożywocia.

 

Berberoglu został aresztowany po ogłoszeniu wyroku i pozostanie w areszcie podczas rozprawy apelacyjnej.

 

"System sądowniczy jest pod ścisłą kontrolą władzy wykonawczej"

 

Partia Ludowo-Republikańska nazwała w oświadczeniu wyrok w sprawie Berberoglu "próbą zastraszenia" w wykonaniu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). - Skazanie naszego polityka jest gorzkim przykładem, że system sądowniczy jest pod całkowitą kontrolą władzy wykonawczej - powiedział dziennikarzom wiceprzewodniczący CHP Engin Altay. W proteście przeciwko decyzji sądu deputowani CHP opuścili obrady parlamentu.

 

Berberoglu przez większą część życia pracował jako dziennikarz. W 2014 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego CHP odpowiedzialnego za kontakt z mediami. Od czerwca 2015 roku jest deputowanym do tureckiego parlamentu.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie