Dron przed karetką. W pięć minut może dotrzeć do pacjenta

Technologie
Dron przed karetką. W pięć minut może dotrzeć do pacjenta
Eduardofamendes/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
Dron z dostawą żywności. Zdjęcie ilustracyjne

Pięć minut zamiast dwudziestu jeden – to wynik eksperymentu przeprowadzonego przez Szwedów. Sprawdzono czas, z jakim do osoby po zatrzymaniu krążenia może dotrzeć dron z defibrylatorem. Szacuje się, że z każdą minutą od zaburzenia akcji serca do defibrylacji szansa ocalenia życia maleje o 10 proc.

Drony użyte do próby przeprowadzonej przez Karolinska Institutet były certyfikowane przez rządową agencję transportu i odpowiednik urzędu lotnictwa cywilnego. Wyposażono je w GPS i kamerę, a łączność nawiązywały przez sieć 3G. Okazało się, że do zasymulowanych przypadków zatrzymania krążenia dotarły cztery razy szybciej niż karetka – średnio w ciągu pięciu minut zamiast dwudziestu jeden. Urządzenia nie były sterowane i automatycznie docierały pod wskazany adres w promieniu dziesięciu kilometrów.

 

Szybkie reagowanie, szczególnie w odległych miejscach

 

Brytyjski "Telegraph" zauważa, że to rozwiązanie mogłoby pomóc spełnić wymóg ośmiu minut na dotarcie karetki do najpilniejszych przypadków. Z raportu BBC z 2016 roku wynikało, że ledwie 1 z 13 karetek przyjeżdżała do nagłych zgłoszeń na czas.

 

- To badanie pokazuje, że drony mają wielki potencjał w dotarciu do pacjenta, szczególnie w odległych lokalizacjach – podkreślał sanitariusz i badacz ośrodka naukowego, Andreas Claesson. – W miejscach, do których karetka przyjeżdża w ciągu 30 minut, szansa na uratowanie życia osoby po zatrzymaniu czynności serca jest nikła – dodaje.

 

Defibrylatory w Polsce

 

System powszechnego dostępu do defibrylatorów jest wprowadzany także w Polsce. Pierwszą skuteczną reanimację uliczną przeprowadzono w Krakowie. W tym roku defibrylatory uliczne pojawią się także w 14 miejscach w Białymstoku. Pomysł mieszkańców będzie sfinansowany z funduszy Budżetu Partycypacyjnego.

 

Sprzęt będzie dostępny w punktach takich jak m.in. Straż Miejska przy ul. Suraskiej, baseny przy ul. Włókienniczej i Stromej, białostockie ZOO, Urząd Stanu Cywilnego, miejskie lodowisko i centrum przesiadkowe – Al. J. Piłsudskiego/ul. H. Sienkiewicza - informuje oficjalny portal miasta.

 

The Telegraph, polsatnews.pl

mta/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze