"Polityka ksenofobii rządu PiS" vs. "To wasz działacz zabił naszego". Program "Tak czy Nie"

Polska

Po wypowiedzi Beaty Szydło w Auschwitz rozpętała się polityczna burza. "Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Słowa premier komentowali goście programu "Tak czy Nie". Dominik Tarczyński (PiS) nie widział potrzeby przepraszania za nie, a Jan Grabiec (PO) uznał, że były skandaliczne.

W środę premier Beata Szydło podczas uroczystości w Oświęcimiu przemawiała z okazji 77. rocznicy deportacji polskich więźniów do Auschwitz. Mówiła, że "wstrząsający i haniebny proceder mordu prowadzony w obozach koncentracyjnych na zawsze pozostawił piętno na losach świata".


Powiedziała również, że: - Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli.


Właśnie te słowa sprawiły, że premier została skrytykowana przez polityków opozycji i wielu internautów. Tym większą, iż ten fragment wypowiedzi Beaty Szydło pojawił się na oficjalnym profilu Prawa i Sprawiedliwości na Twitterze, a następnie zniknął.

 

"Błędna polityka może doprowadzić do tragedii"

 

- W jakim sensie te słowa miałyby  być słowami, za które trzeba przepraszać - dziwił się zarzutom opozycji poseł Dominik Tarczyński.

  

Podkreślał, że premier Beata Szydło mówiła jedynie o tym, że "nieodpowiedzialni politycy mogą doprowadzić do tragedii i ta odpowiedzialność leży po stronie polityków, którzy kreują rzeczywistość". - Ja nie widzę nic nadzwyczajnego w tych słowach - podkreślał poseł PiS.

 

- Ale jaką lekcją jest Auschwitz w tym kontekście - dopytywała prowadząca program Agnieszka Gozdyra.

 
- Taką, że wiele osób zginęło przez taką, a nie inna politykę. Uważam, że błędna polityka może doprowadzić do tragedii. Niestety takie są fakty i trzeba pamiętać o tym, że odpowiedzialność polityków może doprowadzić do tragedii - wyjaśniał Tarczyński

 

"Polityka ksenofobii i nienawiści do obcych"

 

- To skandaliczne słowa pani premier. Zła polityka prowadzi do złych konsekwencji, ale tak właśnie wygląda dzisiaj polityka rządu PiS. To jest polityka ksenofobii i nienawiści do obcych - stwierdził rzecznik Platformy Obywatelskiej poseł Jan Grabiec. 


Wówczas wtrącił się w rozmowę poseł PiS. - Przecież to wasz działacz zabił naszego w Łodzi - przypomniał Tarczyński.


Rzecznik PO zignorował wtrącenie Tarczyńskiego. - Podobna polityka, podobne motywacje, ochrona własnego narodu były motywacjami tych ludzi, którzy stworzyli Auschwitz – dokończył myśl poseł Grabiec.

 

Sonda programu "Tak czy Nie"

 
Na głównej stronie portalu polsatnews.pl publikowaliśmy sondę, w której zadaliśmy pytanie: czy Polska powinna posłuchać głosu Komisji Europejskiej ws. uchodźców?
 
Zdecydowana większość głosujących - 75,2 proc. - uznała, że nie. Przeciwnego zdania było natomiast 24,8 procent uczestników sondy.
 
Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" są dostępne w zakładce "Nasze programy" na naszym portalu.
 
polsatnews.pl
 
luq/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie