"Łucznik" podpisze kontrakt na dostawę karabinków dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Biznes
"Łucznik" podpisze kontrakt na dostawę karabinków dla Wojsk Obrony Terytorialnej
Polsat News

We wrześniu, podczas targów obronnych w Kielcach, Radomska Fabryka Broni "Łucznik" ma podpisać kontrakt na dostawę karabinków dla Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował we wtorek prezes "Łucznika" Adam Suliga.

Jak powiedział Suliga, wojsko bardziej się skłania do zakupu najnowszych karabinków MSBS niż beryli produkowanych od lat przez radomską fabrykę.

 

Radomski zakład nadal prowadzi negocjacje z Inspektoratem Uzbrojenia w sprawie zamówienia broni dla Wojsk Obrony Terytorialnej. - Wcześniej była mowa o karabinkach beryl, teraz jest mowa o karabinkach MSBS - powiedział prezes "Łucznika".

 

Zaznaczył, że podpisanie umowy z wojskiem planowane jest podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbędzie się na początku września w Kielcach.

 

To polska konstrukcja

 

Modułowy System Broni Strzeleckiej MSBS-5,56 mm to polska konstrukcja opracowana we wspólnym projekcie badawczo-rozwojowym przez specjalistów z Fabryka Broni "Łucznik"-Radom i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

 

Pod koniec kwietnia zapowiedziano, że kilkadziesiąt karabinków MSBS, a także pistolety Ragun w najbliższym czasie trafią do testów poznawczych w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

 

MSBS umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych: karabinka podstawowego z granatnikiem, subkarabinka, karabinka o podwyższonej celności i karabinka maszynowego.

 

Modułowa budowa pozwala na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe - lufę, komorę zamkową i suwadło.

 

Ma wiele zalet

 

Broń może być szybko modyfikowana przez użytkowników. Jest dostosowana dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Może strzelać ogniem pojedynczym lub ciągłym z teoretyczną szybkostrzelnością 700-900 strzałów na minutę. Zasięg ognia to ok. 500 metrów. Magazynki mają pojemność 30 lub 60 naboi standardowego kalibru NATO 5,56 mm.

 

Pierwszą umowę na dostawę karabinków MSBS dla Wojska Polskiego podpisano w marcu 2016 r. Obejmowała ona 150 sztuk broni w wersji reprezentacyjnej.

 

Trafiła ona do Batalionu Reprezentacyjnego WP i zadebiutowała 3 maja 2016 r. podczas uroczystości na pl. Zamkowym w Warszawie. Karabinki MSBS-R kupiła też Służba Więzienna. Odmianę reprezentacyjną można przekształcić w wersję bojową.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie