Funkcjonariusz, który użył paralizatora wobec Igora Stachowiaka, zwolniony z policji

Polska
Funkcjonariusz, który użył paralizatora wobec Igora Stachowiaka, zwolniony z policji
Polsat News

Funkcjonariusz, który użył paralizatora wobec Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu, nie pracuje już w policji - poinformowało RMF FM. Mężczyzna w ostatnich tygodniach przebywał na zwolnieniu lekarskim. O swoim zwolnieniu miał dowiedzieć się na turnusie antystresowym.

Jak ustaliło RMF FM, we wtorek udało się skutecznie dostarczyć funkcjonariuszowi zwolnienie ze służby.

 

- Policjant, który użył tasera wobec Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie, został skutecznie zwolniony ze służby - powiedział cytowany przez RMF FM Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. 

 

Funkcjonariusz w ostatnich tygodniach przebywał na zwolnieniu lekarskim. W związku ze zwolnieniem policjanta, umorzone zostanie prowadzone wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

 

Jak dodał Ciarka, pod względem administracyjnym sprawa zwolnienia jest zamknięta.

 

Był poddawany terapii antystresowej

 

Mężczyzna w ostatnich tygodniach przedstawiał kolejne zwolnienia lekarskie z powodu terapii antystresowej, której jest poddawany. O swoim zwolnieniu miał dowiedzieć się właśnie na turnusie antystresowym.

 

Kilka godzin wcześniej zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Helena Michalak, odpowiadając na pytanie RPO, informowała, że policjant obwiniony o przekroczenie uprawnień wobec Igora Stachowiaka - użycie paralizatora wobec skutego kajdankami zatrzymanego - jest na zwolnieniu lekarskim, dlatego wszczęte przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne nie zostało zakończone.

 

Śmierć na komisariacie


Igor Stachowiak został zatrzymany na wrocławskim rynku w maju ub.r. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego użyli paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Sprawa wróciła po wyemitowaniu reportażu w TVN24, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

 

W związku z wydarzeniami sprzed roku, szef MSWiA odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendanta miejskiego we Wrocławiu.

 

Pod koniec maja nowy komendant dolnośląskie policji nadinsp. Tomasz Trawiński poinformował, że wszczęto administracyjną procedurę zwolnienia pięciu funkcjonariuszy komendy miejskiej i komisariatu Wrocław-Stare Miasto, a postępowanie dyscyplinarne będzie miał policjant wyjaśniający tę sprawę i odwołani komendanci miejscy.

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

 

rmf24.pl, PAP

zdr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie