RPD do MEN: bez dodatkowych pieniędzy nie można wydłużyć pracy telefonu zaufania

Polska
RPD do MEN: bez dodatkowych pieniędzy nie można wydłużyć pracy telefonu zaufania
Pixabay/bykst/Public Domain

Bez dodatkowego wsparcia budżetu Rzecznika Praw Dziecka nie ma możliwości wydłużenia pracy Dziecięcego Telefonu Zaufania na godziny nocne i dni wolne od pracy - informuje Marek Michalak, odnosząc się do apelu szefowej MEN, by telefon działający przy jego biurze pracował przez całą dobę.

W poniedziałek minister edukacji narodowej zaapelowała do rzecznika praw dziecka, by podczas wakacji wzmocnił prowadzony przez siebie telefon zaufania 800 12 12 12. Ma to wzmocnić bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji. - Wszyscy znają numer telefonu RPD. Dlatego właśnie z nim chcę rozmawiać, dlatego chcę go prosić, żeby swój telefon maksymalnie wykorzystał - mówiła Anna Zalewska. Jak dodała, zależy jej na tym, by był to "całodobowy dyżur psychologów, pedagogów, właśnie w czasie wakacji".

 

W wystąpieniu do Zalewskiej rzecznik z zadowoleniem przyjął propozycję współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci podczas wakacji. Podkreślił jednak, że bez konkretnego, dodatkowego wsparcia budżetu RPD nie ma możliwości wydłużenia pracy Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD na godziny nocne i w dni wolne od pracy.

 

- Linia 800 12 12 12 od lat działa całą dobę, ale po godz. 20 oraz dni wolne od pracy można jedynie zostawić wiadomość głosową, na którą konsultanci odpowiadają podczas porannego dyżuru. Bez dodatkowego wsparcia finansowego nie jesteśmy w stanie zorganizować pracy telefonu inaczej - wyjaśnił Michalak.

 

Rzecznik wyraził jednocześnie "gotowość do współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej w rozwiązaniu tego problemu". Upomniał się (po raz kolejny) także o linię 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która straciła dotację. Przypomniał, że w maju br. po raz kolejny zwracał się w tej sprawie do szefa MSW Mariusza Błaszczaka, apelując o ogłoszenie konkursu na powadzenie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. - Po raz pierwszy od wielu lat konkurs ten nie został ogłoszony, pomimo że korzystający do niedawna z dotacji telefon 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jest tak bardzo potrzebny i od wielu lat funkcjonuje w świadomości społecznej, jako linia pomocowa dla dzieci i młodzieży - podkreślił Michalak.

 

"Szereg inicjatyw MEN"

 

W wystąpieniu do MEN rzecznik przypomniał szereg inicjatyw, które podjął w ostatnich latach, a które miały uwrażliwić dzieci i dorosłych na niebezpieczeństwa wynikające z wakacyjnego wypoczynku. Były to kampanie społeczne ("Odwaga ratuje życie", "Reaguj na przemoc wobec dzieci. Masz prawo"), akcja "Nie zostawiaj dziecka w samochodzie!", wystąpienia do samorządów dotyczące stanu technicznego i doposażania placów zabaw i innych miejsc rekreacji, apele do MSW o zwrócenie uwagi na problem wykorzystywania dzieci do żebractwa czy cyklicznie listy do dzieci i dorosłych, uwrażliwiające na kwestie bezpieczeństwa podczas wakacji. Przypomniał, że każdego roku przeprowadza również działania kontrolne w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży (w 2016 r. było łącznie 201 takich kontroli).

 

Michalak zwrócił się do Zalewskiej z prośbą o upowszechnienie kampanii społecznych na witrynach MEN. Zapowiedział jednocześnie, że na stronach RPD zostaną udostępnione materiały informacyjne zamieszczone na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl, dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wakacji.

 

Zadeklarował pełną współpracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa najmłodszych.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie