Pytania o wizytę Kempy na komisariatach w Oleśnicy i Sycowie, KPRM odmawia odpowiedzi. "To jest poważna sprawa"

Polska
Pytania o wizytę Kempy na komisariatach w Oleśnicy i Sycowie, KPRM odmawia odpowiedzi. "To jest poważna sprawa"
Polsat News

"Ze względu na taktykę procesową nie możemy udzielić szczegółów" - w ten sposób Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało na pytania o to, czy Beata Kempa spotkała się z funkcjonariuszami policji z Oleśnicy lub Sycowa. "Wskazana odpowiedź KRPM jest po prostu błędna merytorycznie" - wyjaśnił polsatnews.pl prezes zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska Szymon Osowski.

Profil @dane_publiczne na Twitterze zwrócił się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z pytaniami o to, czy szefowa Kancelarii Beata Kempa udała się w dniach 22.05.2017 r., 23.05.2017 r. samochodem służbowym do Oleśnicy oraz Sycowa, a także, czy od dnia 21.05.2017 r.  do dnia wysłania pytań spotykała się z funkcjonariuszami policji z Oleśnicy lub Sycowa.


"W odpowiedzi na poniższy wniosek uprzejmie wyjaśniam, że Pani Minister Beata Kempa nie korzysta z samochodu służbowego KPRM" - napisano w odpowiedzi.


Odnośnie spotkania z funkcjonariuszami policji z Oleśnicy i Sycowa, Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało, że "w tej sprawie Min. B. Kempa złożyła zawiadomienie do prokuratury. Sprawa jest w toku. Ze względu na taktykę procesową nie możemy udzielić szczegółów" - podkreślono.

 

 


"Osoba odpowiadająca nie zna w mojej opinii przepisów dotyczących jawności"


Zdaniem prawnika Szymona Osowskiego, prezesa Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, "odpowiedź jest błędna".


"Nie wiem czym dla KPRM jest »taktyka procesowa«. Możliwe, że chodzi ewentualnie o postępowanie przygotowawcze i tajemnicę postępowania. Jednakże to dotyczy prokuratury - jeżeli wniosek zostałby złożony w prokuraturze" - napisał polsatnews.pl Osowski.


Podkreślił jednocześnie, że "jeżeli minister Beata Kempa była w komendzie policji w Oleśnicy i Sycowie jako minister, to KPRM nie może odmówić udostępnienia informacji o tym. Nadmieniam, że nawet jakby zachodziła konieczność ograniczenia jawności (np. tajemnica postępowania) to odmowa nie może nastąpić zwykłym mailem - musi to być decyzja administracyjna".


"Wskazana odpowiedź KRPM jest po prostu błędna merytorycznie i wskazuje, że osoba odpowiadająca albo przygotowująca odpowiedź nie zna w mojej opinii przepisów dotyczących jawności" - zaznaczył.


"Proszę się kontaktować z wyżej wymienioną"


Osowski zwrócił także uwagę, że "z informacji medialnych wynika, że minister Beata Kempa zgłaszała wykroczenia jako posłanka - nielegalne oplakatowanie biura poselskiego. W takim wypadku KPRM nie powinna odpowiadać na wniosek o udostępnienie informacji publicznej, ponieważ nie było to związane z wykonywaniem obowiązków jako minister".


Jednak podkreślił, że w tym przypadku "odpowiednie komisariaty muszą odpowiedzieć na pytania czego dotyczyło zgłoszenie, kto był/przyjmował zgłoszenie, czy jest prowadzone postępowanie itd.".


O udostępnienie takich informacji zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy oraz Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.


"W nawiązaniu do Państwa e-maila - w sprawie dotyczącej Minister Beaty Kempy proszę się kontaktować z wyżej wymienioną" - głosi odpowiedź, którą otrzymaliśmy od kom. Kamila Rynkiewicza z zespołu prasowego KWP Wrocław.


Wizyta na komisariacie i służbowe auto


Zwróciliśmy się do Centrum Informacyjnego Rządu z pytaniem, czy Beata Kempa była z wizytą w komisariacie policji w Oleśnicy i Sycowie jako minister w KPRM, czy poseł na Sejm RP.


Zapytaliśmy także o korzystanie przez Beatę Kempę ze służbowych samochodów w związku ze zdjęciem, jakie zostało udostępnione na Twitterze. Widać na nim Beatę Kempę przed komisariatem policji w Oleśnicy. Szefowa KPRM stoi przy aucie marki BMW, którym jeżdżą m.in. członkowie rządu.


Czekamy na odpowiedź.

 


"Tej sprawy nie zostawimy"


Na poniedziałkowej konferencji prasowej lider PO Grzegorz Schetyna dopytywał, co szefowa kancelarii premiera Beata Kempa "robiła na komendzie powiatowej w Oleśnicy".


Według PO, zbadać należy czy wizyta ta mogła mieć wpływ na przebieg postępowania w sprawie śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie.


- Czy informowała, czy przewoziła informacje z narady, która odbyła się na Nowogrodzkiej w tym dniu, czy rozmawiała o awansach kadrowych, czy też, jak mówią niektórzy, przygotowywała funkcjonariuszy do postępowania wyjaśniającego i kontrolującego, które w policji istnieje - dopytywał Schetyna.


- Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że tej sprawy nie zostawimy, wiemy, że tych decyzji i tych aktywności było wiele - dodał lider PO.

 

"Insynuacje, pomówienia i bezpodstawne oskarżenia"


"Nigdy nie zaprzeczałam swojej wizycie na Komendzie Powiatowej Policji w Oleśnicy, przekonywanie opinii publicznej, że miała ona związek z wydarzeniami we Wrocławiu to manipulacja" - podkreśliła w wydanym w poniedziałek oświadczeniu Beata Kempa.


Wyjaśniła, że jej wizyta w Oleśnicy miała bezpośredni związek z incydentem w Sycowie, gdzie nieznani sprawcy oplakatowali biuro poselskie "plakatami o uwłaczającej treści". Policja w Oleśnicy prowadzi postępowanie w tej sprawie.


"Moja troska o to postępowanie wynikała przede wszystkim z dbałości o bezpieczeństwo pracownika i osób przebywających w biurze poselskim i w znacznej mierze związana była z wyczuleniem po tragicznym wydarzeniu w biurze poselskim w Łodzi. Tym bardziej, że niemal na tym samym placu kilkanaście tygodni wcześniej dokonano rozboju" - zaznaczyła szefowa KPRM.


"Jako mieszkanka powiatu oleśnickiego, tak jak każdy inny obywatel, mam prawo korzystać ze wszystkich instytucji, które znajdują się na terenie mojego miasta i powiatu. Manipulacją jest przekonywanie opinii publicznej, że wizyta na komendzie w moim powiecie ma związek z jakimikolwiek wydarzeniami we Wrocławiu, w tym również związanymi z decyzjami ministra spraw wewnętrznych i administracji w tym dniu" - dodała.


Szefowa KPRM poinformowała również, że sprawę "insynuacji, pomówień i bezpodstawnych oskarżeń" zgłosiła do prokuratury.

 

polsatnews.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie